HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 16 Temmuz 2021

BUGEP (BİSİKLETLİ ULAŞIMI GELİŞTİRME PLATFORMU)

Magazinizmir
BUGEP, 2017 yılında İzmir’de kurulan bisikletli ulaşım konusunda Türkiye çapında çalışmalar yapan, raporlar hazırlayan, seminer, söyleşi ve etkinlikler düzenleyen 12.000 üyesi olan bir platformdur.

BUGEP’i kuran çekirdek ekip İzmir’deki farklı STK, dernek ve spor kulüplerinin başkanlarından oluşmaktadır.
Bu süreçte 2017 yılından günümüze kadar platform olarak kalmak istedik çünkü dernek vakıf veya kooperatif olunduğunda yönetim kurulu, başkanlık veya diğer hiyerarşik örgütlenme yapılarının bizi sınırlıyacağını düşündük. 2020 yılında yapılan çalıştayda platform üyelerinin ortak kararı ile dernekleşme sürecine girilmesine karar verildi.
Bizler kalıcı, köklü, uzun süre varlığını sürdürebilecek Türkiye çapında faaliyet gösteren ve dünya çapında projelere imza atan gerçekten güçlü ve sürdürülebilir bir organizasyon ile profesyonel bir yapı kurmak için kollarımızı sıvadık.
Güçlü bir dernek kurarak kişilerden bağımsız ekip çalışmasının ön planda olduğu, verimli, şeffaf, hesap verebilen ve ilkeleri olan gerçek bir kurumsal anlayışla yönetilen bir yapıya geçmek istiyoruz.
Aslında buradaki hedefimiz Almanya İngiltere ve diğer ülkelerde olduğu gibi 100 yıldır hayatını sürdüren bir derneğin kurulmasıdır.
Bu noktada Türkiye'de "Bisikletli Yaşama" yeni bir soluk kazandıracak harekete destek olmak isteyen önemli isimlere çağrı yapmak istiyoruz.
Devam eden ve hayata geçirilen projeler.
Bisidestek-Bisikletli Gönüllü Yardım Ekibi-Aktif Proje-STGM Desteği aldı.
BİDİ-Bisiklet Dostu İşletme Sertifika Programı-Aktif proje-Otuzbeşlik.com-BUGEP ortak projesi.
BUGEP AKADEMİ-Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Danışmanlığı-Tasarım Aşamasında.
BUGEP HUKUK-Bisiklet kullanıcılarına ulusal hukuk danışmanlığı verilmesi-Uygulama aşamasında.
BUGEP SAĞLIK-Bisiklet kullanıcılarına sigorta ve sağlık hizmeti verilmesi-Tasarım aşamasında.

Mustafa Karakus-BUGEP
mustafa.karakus@bugep.org
www.bugep.org
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN