HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 19 Şubat 2020

3 BİN KİŞİ KAYANIN ALTINDA! BU KASABADA YAŞAMAK YÜREK İSTER

Magazinizmir
Dünyanın en ilginç yerlerinden birisi olan Setenil de las Bodegas kasabasını görenlerin içi bir ürpermiyor değil hani. 3 bin nüfuslu kasabanın özelliği ise devasa bir kaya parçasının altına kurulmuş olması.

Setenil de las Bodegas, İspanya'nın nüfusu üç binden biraz daha fazla olan küçük bir kasabası. Ancak bu Endülüs kasabasını özel kılan bir yönü var. Setenil de las Bodegas kasabasının bir bölümü devasa bir kayalığın hemen altında yer alıyor. Şirin ama bir o kadar da ürkütücü olan kasaba bu özelliği ile binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor.

İspanya'nın 17 özerk bölgesinden biri olan Endülüs'teki bir kasaba. Ülkenin en büyük ve en turistik bölgelerinde biri olan Endülüs'te yer alan Setenil de las Bodegas de bu turizm pastasından pay alan bir kasaba.

Cadiz kenti yakınlarındaki Setenil de las Bodegas'in en özel yönüyse kasabanın bir bölümün içinde bulunduğu farklı konum.

Setenil de las Bodegas üç bin kişinin yaşadığı küçük bir kasabayken özellikle internetin yaygınlaşması ve sosyal mecralara ilginin artmasıyla birlikte gözde bir turistik rotaya dönüştü.

Devasa bir kayalığın altında yer alan Setenil de las Bodegas, bu yönüyle turistlerin akınına uğruyor. Kayalığın altına inşa edilmiş evler Setenil de las Bodegas'ın en dikkat çekici yönü.

Setenil de las Bodegas'ın bir bölümünü kaplayan kayalığın üzerinde yer alan kale, Endülüs Emevileri döneminde inşa edilmiş.

1407 yılında Emevi yönetiminin sona ermesiyle birlikte bölgedeki Arap etkisi de azalmaya başladı. Ancak bu etki mimaride varlığını günümüze kadar sürdürüyor.

Cadiz'e 157 kilometre uzaklıkta yer alan bu tarihi kasabada Emevi ve İspanyol mimari özelliklerinin etkisi günümüze kadar ulaşmış durumda.

Beyaza boyalı evleriyle dikkat çeken bu kasaba, Cadiz'in kuzeybatısında yer alıyor ve Rio Trejo Nehri'nin aşındırarak oluşturduğu vadi boyunca uzanıyor.

FACEBOOK İLE BAĞLAN