HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YAŞAM -- 15 Ağustos 2022

2022'de ziyaret edilecek dünyanın en iyi 9 botanik bahçesi

Magazinizmir
Bir bitki aşığı mısınız? Değilse, çiçek gücünün her yıl milyonlarca gezgini botanik bahçelerine çekmesi ve en ünlülerinin her biri bir milyondan fazla ziyaretçi çekmesi şaşırtıcı olabilir.

Gerçekten harika bir bahçe yapan nedir? Mimar Luis Barragán'a göre, 'şiirsel ve gizemli olanı bir dinginlik ve neşe duygusuyla birleştirmeli'. Botanikçiler ve bahçıvanlar, gereksinimler listesine doğru etiketler ve olağanüstü nadirlikler eklerdi; gezginler için yer ve kültür duygusu çok önemlidir; bu arada çocuklar, bitkiler ve muhtemelen atıştırmalıklar dışında bakabilecekleri şeyler için lobi yapabilirler.
Bugün gelişen botanik bahçeleri, heyecan yaratmanın yeni yollarını buldu: ağaç tepelerinde yürüyüş yolları, açık hava konserleri, sanat enstalasyonları, restoranlar, oyun alanları ve daha fazlası. İşte, onaylanmış antofiller ve yakında dönüştürülecek benzerleri için kesinlikle en muhteşem, bazıları.

Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi, Cape Town, Güney Afrika
Güney Afrika'nın Masa Dağı Milli Parkı'nın yanında yer alan Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi , kıskanılacak bir fona sahiptir. Bahçenin 1300 akrelik alanın yüzde 10'undan daha azı ekiliyor; geri kalanı vahşi. Bu alan, yerli faunayı ve Güney Afrika'nın eşsiz fynbos'unu, fundalık ailesinin üyeleri, protea familyası ve ayrıca çay içenlerin aşina olduğu çalılar: rooibos ve bal çalısı tarafından temsil edilen çalılık bir bitki örtüsünü korur. Parkurlar , daha maceracı olanlar için Masa Dağı'na çıkan iki rota da dahil olmak üzere, ziyaretçileri resmi bahçeden vahşi doğaya götürür . Bahçe aynı zamanda Nelson Mandela'nın bir büstü, bir dizi Afrika taş heykelinin yanı sıra sikadlar arasında dolaşan gerçek boyutlu dinozorlar da dahil olmak üzere bir heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Körfez Bahçeleri, Singapur
Yeşil binaların geleceği nasıl görünüyor? Kesinlikle fütürist (ve yeşil) olan Singapur'un Körfezdeki Bahçeleri gibi bir şey olabilir . Serin bir 1 milyar ABD dolarına mal olan bahçeler, kuru Akdeniz iklimlerini taklit eden geniş bir Çiçek Kubbesi, gürleyen bir şelaleye sahip bir Bulut Ormanı ve mimari 'Süper Ağaçlar ‘ın gövdeleri arasında kıvrılan bir hava yolu ve bir su parkından bahsetmiyorum. Çocuk bahçesi ve göz kamaştırıcı bir akşam ışık gösterisi. Zevkleriniz daha gelenekselse, sadece beş mil ötede başka bir rakip var: Ulusal Orkide Bahçesi'ne ev sahipliği yapan tarihi Singapur Botanik Bahçeleri .
Jardim Botânico, Rio de Janeiro, Brezilya
Corcovado Dağı'nın yamaçlarına, İkonik Kurtarıcı İsa heykelinin altına bakın ve Rio de Janeiro'nun kısmen bakımlı bahçe, kısmen vahşi orman olan 345 dönümlük Jardim Botânico'yu göreceksiniz. Bahçenin en çok fotoğrafı çekilen Avenue of Royal Palms'ın 134 yükselen örneğinin tümü, bahçenin 1808'deki kuruluşuna kadar uzanan tek bir ağaçtan iner. Orkide meraklıları yaklaşık 600 tür görmek için orquidário'ya gitmeli , hava bitkileri ve ananas severler ise orquidário'ya gitmelidir. Bahçeler arasında bol bol görünecek bromeliário serasında ve araziye dağılmış 15.000 bromeliad örneği.
Brezilya'daki en iyi milli parklar: ormanlar, jaguarlar ve dudak uçuklatan şelaleler

Kew Bahçeleri, Londra, İngiltere
Kew Gardens harika bir botanik bahçesi için her şeye sahiptir: tarih, çeşitlilik, nadir bitkiler, seralar, açık tabelalar, aktif burs ve eğitim, çevre düzenlemesi ve erciklerini damgalarından tanımayan ziyaretçiler için ilgi çekici yerler. Londra'nın merkezinden sadece kısa bir tren yolculuğu mesafesindeki Kew, tamamını keşfetmesi günler sürebilen huzurlu, yapraklı bir harikalar diyarıdır. Yakın zamanda restore edilmiş olan Ilıman Ev'i (dünyanın en büyük Viktorya dönemi serası), 200m uzunluğunda, 18m yüksekliğindeki ağaç tepeli yürüyüş yolunu veya Kew'in arılarının yaşamlarına dair bir fikir sunan çok duyusal bir heykel olan The Hive'ı kaçırmayın. Bahar ziyaretçileri, ormanı kaplayan bluebells ek bonusunu alacaklar.
Londra'dan en iyi kısa molalar trenle sadece iki saattir.
Butchart Bahçeleri, Vancouver Adası, Kanada
Victoria'dan kısa bir sürüş mesafesindeki Butchart Gardens , hayata bir çimento fabrikası için taş ocağı ocağı olarak başladı. Kireçtaşı birikintileri bittiğinde, sahibi Jennie Butchart arka bahçesi için daha doğal bir şey istedi ve bugün Vancouver Adası'nın en popüler cazibe merkezlerinden birinde Batık Bahçe olan şeyi yaratmaya başladı. Bahçeler, gül koleksiyonları, Japon akçaağaç bahçesinden gelen sonbahar renkleri ve süslü bir ikindi çayı için bir destinasyon olarak ünlüdür. Butchart'ın deniz kıyısındaki konumu, ziyaretçilere tekneyle (ya da varsa deniz uçağıyla) gelme seçeneği sunar, ana girişteki kalabalığı atladığı için hem manzaralı hem de pratik bir seçenek.

Saiho-ji, Kyoto, Japonya
Japonya'daki diğer bahçeler gibi , sonbaharda akçaağaçlardan düşen parlak yapraklar ve sallanan bambudan uzun stantlar bekleyebilirsiniz, ancak Saihō-ji'deki bahçeler daha küçük bir şeyle ünlüdür: yosun. 120'den fazla yosun türü, 1200 yıldan eski tapınak ve Unesco Dünya Mirası Alanı'ndaki zemini (ve binaları) halıyla kaplar, bu nedenle takma adı ' koke-dera' (Moss Tapınağı). Latince adlarla küçük işaretler beklemeyin: bir el merceği getirmedikçe, bu bahçeyi takdir etmenin yolu, yeşildeki ince değişiklikleri, çeşitli dokuları ve doğanın ve insan peyzajının yüzyıllar boyunca uyum sağlama şeklini almaktır. Önceden plan yapın: Saihō-ji, tapınağın dini atmosferini korumak için ziyaretçi sayısını kesinlikle sınırlar ve ziyaretçilerin en az üç hafta önceden posta yoluyla bir talep göndererek rezervasyon yaptırmaları gerekir ( çevrimiçi bir şablon mektup mevcuttur ).

Ulusal Tropikal Botanik Bahçesi, Kaua'i, Hawaii
Merkezi Kaua'i'de bulunan çok bölgeli Ulusal Tropikal Botanik Bahçesi, tropikal bitki çeşitliliğini korumak ve nesli tükenme eşiğinde olan nadir türleri korumak için çalışıyor. Çoğu ziyaretçi, Po'ipu yakınlarındaki Güney Sahili'ndeki Allerton ve McBryde Bahçelerine gider. Allerton Garden , kendi nehri ve plajı ile tamamlanmış, Lawaʻi Vadisi'ne oyulmuş bir peyzaj mimarının tropikal rüyasıdır. Bahçe ve onun dalgalı payandalarıyla Moreton Körfezi incir ağaçları, Güney Pasifik'ten Jurassic Park'a kadar çok sayıda film ve TV şovunda yer aldı . Kendi kendine rehberli bir tur için ziyaretçiler McBryde Garden'a bir servis binebilirve önemli yerli Hawai etnobotanik türleri, dünyanın dört bir yanından tropikal baharat bitkileri ve erken Polinezyalı yerleşimciler tarafından getirilen kano bitkileriyle 50 dönümü keşfedin. Kuzey Sahili'ndeki Limahuli Bahçesi , yerleşimcilerin ilk bahçelerine zaman içinde neredeyse mistik bir yolculuktur.

Isola Madre, Alp Gölü Maggiore, İtalya
Bazen harika bir bahçe tamamen konumla ilgilidir. İtalya'nın Maggiore Gölü'ndeki küçük Borromean Adaları'ndan biri olan Isola Madre'den daha romantik birini hayal etmek zor . Karla kaplı Alpler'in fonunda yer alan bu gösterişli bahçe, 16. ve 18. yüzyıldan kalma bir palazzoyu çevreler. İçeride, oldukça korkutucu bir cehennem kuklaları koleksiyonu da dahil olmak üzere Kontes Borromeo'nun bebek koleksiyonunu bulabilirsiniz. Beyaz tavus kuşlarının yanı sıra olağanüstü orman gülleri, kamelyalar ve diğer egzotik çiçekli bitkiler koleksiyonuyla dışarıda kalmak en iyisidir. Daha fazla bahçeye, daha fazla tavus kuşuna ve İtalya'nın en muhteşem saraylarından birine sahip olan yakınlardaki Isola Bella, kombine bir feribot bileti ile ziyaret edilebilir.

Çarpıcı manzaralar, tarih, yavaş yemek ve daha fazlası için İtalya'da 6 güzel yol gezisi
Denver Botanik Bahçeleri, Colorado, ABD
Kuzey Amerika'nın en çok ziyaret edilen bahçelerinden biri olan Denver Botanik Bahçeleri , yüksek rakımın güzelliğe engel olmadığını kanıtlıyor. Spesiyaliteler arasında dağ bitkileri ve Batı Amerika'nın bitkileri yer alır. Mordecai Çocuk Bahçesi sadece bir oyun alanı değildir: çocukların (ve ebeveynlerin) doğa ile bağlantı kurmasına yardımcı olmak için altı yerel ekosistemin bir turudur. Sizi çeken bitkiler değilse, muhtemelen müzik ya da sanattır: yaz konserleri serisinde her zaman büyük isimler bulunur ve dünyaca ünlü sanatçıların enstalasyonları düzenli olarak görünür. York Street Garden, Şükran
Günü'nden Yılbaşı Gecesine kadar her yıl düzenlenen Blossoms of Light kutlamalarında ışıltılı bir renk ormanına dönüşüyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN