HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 1 Mart 2022

Yeşilay Haftası “Yeşilay Varsa Hayat Var” mesajıyla kutlanıyor

Magazinizmir
Yeşilay 102 yıldır Yeşilaylıların desteğiyle sağlıklı bir toplum için çalışıyor

 1 – 7 Mart Yeşilay Haftası, “Yeşilay Varsa Hayat Var” sloganıyla kutlanıyor. Yeşilay, farklı yaş gruplarına yönelik önleme projeleri ile eğitimin, sanatın, sporun gücünden yararlanıyor. Türkiye genelinde sayıları 104’e ulaşan Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM) ile bağımlılara ve yakınlarına rehabilitasyon alanında da destek veriyor. Bağımlılığın bir hastalık olduğunu vurgulayan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Bu hastalık sadece bağımlıya zarar vermiyor, yakın çevresi ve toplumu da tehdit ediyor” dedi. YEDAM’ın bağımlılıklarla mücadelede, dünyada kapsam ve sistem anlamında tek olduğunu vurgulayan Öztürk, YEDAM Danışma Hattı’na bugüne kadar 500 bini aşkın arama geldiğini ifade etti. Yeşilay Haftası, 120 Yeşilay Şubesi, 95 Ülke Yeşilay’ı ve yüzbinlerce gönüllüyle birlikte kutlanıyor. İstanbul’un simge yapıları ışıklandırmalarla yeşile boyanırken; Uluslararası Karikatür Yarışması ve Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na katılan eserlerin yer aldığı sergi 1 – 5 Mart tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

İyi ve sağlıklı bir toplum için çalışan Yeşilay, 102’nci yaşını kutladığı 1 – 7 Mart Yeşilay Haftası’nda “Yeşilay Varsa Hayat Var” diyor. Önleme faaliyetleriyle 7’den 77’ye herkesin iyi ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanması ve bağımlılıklardan uzak bir hayat sürmesini hedefleyen Yeşilay, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) rehabilitasyon faaliyetleriyle de bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere destek vermeyi sürdürüyor.

Yeşilay’ın alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı olmak üzere beş farklı bağımlılıkla mücadelesini aralıksız sürdürdüğünü belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söyledi:

“Hepimizin bildiği gibi bağımlılık, sınır tanımayan evrensel bir sorun. En önemlisi de bağımlılık bir tercih değil, hastalık. Bu hastalık sadece bağımlıya zarar vermiyor, yakın çevresi ve toplumu da tehdit ediyor. Bu nedenle hastalıkların tedavisi kadar önlenmesi, hiç ortaya çıkmaması büyük önem taşıyor. Yeşilay olarak bizim de öncelikli amacımız bağımlılıkları oluşmadan önce engellemek. Dolayısıyla önleme çalışmaları faaliyetlerimiz içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. Önleme faaliyetlerimizle ilkokul öğrencilerinden üniversitelilere, ebeveynlerden öğretmenlere, her yaştan insanımızın bilinçlenmesine katkıda bulunurken, gönüllerde yer edinerek herkesin bağımlılıklarla mücadelenin bir parçası olmasını amaçlıyoruz. Herkesin iyi ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına sahip olduğu, spor yaptığı, kültür-sanat faaliyetleriyle ilgilenerek yaşamına renk kattığı bir toplum için aralıksız çalışıyoruz. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) ile her yıl 10 milyon öğrenciye ve 3 milyon yetişkine ulaşıyor; iyi ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmalarını destekliyoruz. Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) ile de okullarda bağımlılıkları oluşmadan önlemeyi hedefliyor; Yeşilay Yaşam Becerileri Eğitim Programı (YYBE) ile okul temelli, koruyucu - güçlendirici eğitimler veriyoruz. Gönülden Yeşilaylı olan herkes bizim mücadelemizi daha da güçlendiriyor. Bu yıl Yeşilay Haftası’nda mesajımız: ‘Yeşilay Varsa Hayat Var’. Temelinde barış, sevgi, merhamet ve sorumluluk barındıran; sağlıklı, güçlü yarınlar inşa etmek gayesiyle yürüdüğümüz bu yolda 7’den 77’ ye herkesin desteğini alabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanlarımızın kalbine dokunmak ve onların değerli hayatlarında güzel bir iz bırakabilmek bizler için çok değerli. Bu nedenle yeni yaşımızı hayatın kıymetini bildiğimiz, sağlıklı yaşamın önemine dikkat çeken bir söylemle kutlayalım istedik. Herkesi Yeşilay Haftası coşkusuna ortak olmaya davet ediyoruz.”

FACEBOOK İLE BAĞLAN