HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 24 Kasım 2016

Yasemin Zengin: "Yakında Sağlıklı Hemşire Bulamayacaksınız"

Magazinizmir
Türk Sağlık Sen Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, fazla iş yükü nedeniyle hemşirelerin çok zor durumda olduklarını söyleyerek, "Üniversite hastanelerinde çalışan hemşirelerin iş yükü azalmadığı sürece yakında hastaya bakım verecek sağlıklı hemşire bulamayacaksınız" dedi.

Başkan Yasemin Zengin, üniversite hastanelerinde çalışan hemşirelerin halinin içler acısı olduğunu belirterek, “Üniversite hastanelerinde personel yetersizliği nedeni ile hemşireler insanüstü bir gayret ile çalışmaya zorlanıyor ama ne yazık ki sendika olarak önerimiz görmezden geliniyor” dedi.

"Hemşirelerin Çalışma Yoğunluğunu Anlamaya Çalışın"

Hemşire kapasitesi kadar hasta yatırılması gerektiğini söyleyen Zengin, “Hastanelere çağrımız, hemşire kapasitesi kadar hasta yatırsınlar. Gerekirse yatak kapatsınlar. Lütfen gece nöbet tutan hemşirelerinizle çok değil bir hafta nöbet tutun. Bir hemşirenin baktığı hasta sayısı kadar (30-60) hasta bakın. Sonra oturup tekrar konuşalım ne dersiniz?” şeklinde tepki gösterdi.

"İş Yükünü Azaltmak Sizin Elinizde"

Zengin, üniversite hastanelerinin kadro alamadıklarını söyleyerek, "Evet hemşire kadrosu talebiniz var, kadro alamıyorsunuz ama hasta yatırmak ve iş yükü azaltmak sizlerin elinde. Yoğun bakımlarda yatak kapasitesini aşarak araya yatak çekmek, hastaya kaliteli bir bakım vermekten de uzaktır. Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Emin olun böyle giderse yakında hastaya bakım verecek sağlıklı hemşire bulamayacaksınız." dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN