Yağ Yakmak İçin 9 Tavsiye

Metabolizmanızı hızlandırıp, tüm gün boyunca daha fazla yağ yakmak için bu önerilerimizi sizlere sunuyoruz.Sürekli fit kalmak istemez misin? Bu uygulamaları yapmak için hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken sadece, bazı günlük alışkanlıklarını değiştirip onların yerine daha sağlıklı bir biçimde yeniden yapılandırmak.

1- Güne Kahveyle Başla

Yağ yakmak için sabah kahvenden vazgeçmek zorunda değilsin. Aksine, kahvede ve yeşil çayda bulunan kafein, sinir sistemini doğal yollarla uyararak metabolizmanı %5-%8 arasında hızlandırıyor. İşin sırrı ise, sabah kahveni 1 fincanla sınırlı tutabilmek.

2- Kahvaltıda Tam Tahıllılar

Metabolizmanı sürekli olarak üst seviyede çalıştırmak istiyorsan, kahvaltıyı atlamak olası en büyük yanlışlardan birisi.Uyandıktan sonra 1 saat içinde karnına bir şeyler girmesi demek, hem metabolizmanın uyanması hem de gün boyunca enerjiyi daha efektif bir şekilde yakabilmen demek. En sağlıklı ve yağ yakımına yönelik kahvaltı ise tam tahıllılardan oluşmakta. Kahvaltında bol lifli ve kompleks karbonhidratlı bir beslenme tarzı geliştirmen, kilo vermek açısından oldukça mantıklı olacak.

3- Öğleden Sonra Bol Su İçin

Gün boyu masa başında oturmanın metabolizmanı olumsuz etkileyeceği ortada; ancak daha fazla su içerek bu etkiyi kırabilirsin. Su, bir anlamda vücudun yağ yakım motorunu tetikler. University of Utah’ta yapılan bir araştırma, günde 12 bardak su içen insanların, 4 bardak su içenlere oranla daha fazla yağ yaktıklarını gösteriyor.

4- Gün İçerisinde HIIT Antrenmanı

Evet, tüm egzersizler metabolizmanı tetiklemekte; ancak daha fazla sonuç almak istiyorsan, HIIT antrenmanlara yönelmelisin. Bu şekilde dakikada 12.5 kalori yakabilmen mümkün.

5- Öğle Yemeğinde Bol ProteinVücudunun gerçek potansiyeline ulaşabilmesi için sağlıklı beslenme şart. Ancak bunu bir adım öteye taşımaya ne dersin? Birçok diyetisyene göre beslenmende aldığın protein miktarını artırman oldukça işe yarayacak. O yüzden, öğle yemeklerinde tabağına bol proteinli besin doldurduğundan emin ol.

6- Öğleden Sonra Kısa Yürüyüş

Doyurucu bir öğünün ardından kısa bir yürüyüş yapman, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yarayacak. Çalışmalar gösteriyor ki, aynı yerde 1 saat ya da daha uzun süre oturmak, vücudun yağ yakımına yarayan enzimleri salgılamasını %90’a varan oranlarda düşürüyor. O yüzden, öğle yemeğinin ardından kısa bir yürüyüş yapman oldukça faydalı olacak.

7- Akşam Yemeğinde Bol Baharat

Akşam yemeklerinde bol baharat tercih etmen, metabolizmanı hızlandıracaktır. Eğer baharatlı yemeklerden o kadar da hazzetmiyorsan; zerdeçal, zencefil ve tarçının da metabolizmanı hızlandıracağını aklında bulundurmalısın.

8- Akşamları Yogayla Rahatla

Dolu ve stresli bir zihin, bedeninin ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanacaktır. Ayrıca, stres metabolizmanı yavaşlatacaktır. Stresi ve dolayısıyla kortizol hormonunu azaltmak için, gece yatmadan önce yogadan faydalanabilir ve rahatlayabilirsin.

9- Kaliteli ve Güzel Bir Uyku

Günde en az 7 saatlik bir uykunun, sağlık için yeterli olacağını bilmelisin. Böylece, vücudun gün içerisinde kaybettiği enerjiyi toparlayabilecek ve yeterince dinlenebilecek.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER kahve izmir, yoga izmir, rahat uyku izmir, baharat izmir, yürüyüş izmir, protein depolama izmir, hiit antremanı izmir, su izmir, tam tahıllı besin izmir, beslenme izmir, yeme-içme izmir, yağ yakımı izmir