HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 10 Kasım 2016

Vegan ve Vejeteryan Hamilelere Beslenme Önerileri

Magazinizmir
Her hamilenin beslenmesi önemlidir ancak vejetaryen ve vegan hamilelerin beslenmesi çok daha hassas bir konudur. Peki vejetaryen ve vegan anne adaylarının, beslenirken dikkat etmesi gerekenler nedir?

1. Vegan Hamileler Gerekli Durumlarda Vitamin ve Mineral Takviyesi Almalıdır

Vegan hamileler, B12 vitamini, D vitamini, folik asit desteği kullanmalıdır. Yine gerekli durumlarda demir takviyesi yapılabilir.

2. Vejeteryanların, Et Ürünleri Dışındaki Yiyeceklerden de Protein Alımı, Evet Mümkün

Genellikle protein gereksiniminin et ve et ürünlerinden karşılanabileceği inanışı yaygındır. Ancak ceviz, fındık, fıstık ve badem gibi kabuklu yemişlerde, nohut, fasulye, mercimek ve bezelye gibi baklagillerde, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda protein bulunur.

3. Vejetaryen Anne Adayları, Bitkisel Proteinleri Karıştırarak, Gebelikte Diyet Düzenlemesi Yapabilir

Örneğin baklagillerde bulunan aminoasit eksikliğinin telafisi için, aminoasit zengini tahıllar tüketilerek denge sağlanabilir.

4. Günlük Öğün Programınıza Aşağıdaki Proteinlerden Birkaçını Ekleyebilirsiniz

Fasulye, pirinç, mercimek, bezelye, arpa, yulaf ve kabuklu yemişler bitkisel protein açısından oldukça zengindir. Gün içinde mutlaka tüketmelisiniz.

5. Süt İçmeyen Anne Adayları Ne Yapmalı?

Süt yerine soya sütü, badem sütü, fındık sütü gibi hayvansal kaynaklı olmayan sütler de bol miktarda kalsiyum içerdiklerinden vejetaryen hamilelerin diyet programında mutlaka yer almalıdır.

6. Vücudun İhtiyaç Duyduğu Emir Sorununu Çözüyoruz!

İçeriğinde bol bol demir bulunan; barbunya, börülce, kaju, mercimek, yulaf ezmesi, kuru üzüm, soya, ay çekirdeği, nohut, pekmez ve kepek ekmeği gibi besinlerin gebelik süresince tüketilmesi önerilir.

7. Vejetaryen Gebelikte, Omega-3 Kaynaklarından Eksik Kalmayın

Vejetaryen gebelerin ihtiyaç duydukları yağ asitlerini bitkisel bazlı Omega-3 kaynaklarından almaları gerekir.

Soya, ceviz, kabak çekirdeği, kanola yağı, kivi, keten tohumu ve semizotu gibi besinler birer Omega-3 kaynağı sayılabilir.

8. Yeşil Sebzeler İle Kalsiyum Alıyoruz

Yeterli miktarda yapraklı yeşil sebze tüketmeyenlerde kalsiyum eksikliğine rastlanabilir. Bu nedenle vejetaryen gebelerin günlük belli bir miktarda kalsiyum almaları gerekir.

Gebelik döneminde tüketilebilecek en zengin kalsiyum kaynakları karalahana, lahana, pazı, ıspanak, turp ve pancar otudur.

9. Peki, Süt ve Yumurta Tüketen Vejetaryenler?

Veganların aksine, süt ve yumurta tüketen vejeteryanlar, gün içinde öğünlerine 2 veya 3 bardak yoğurt ve yumurta da eklemelidir.

10. Vejetaryen Anne Adayı, Doku Gelişimi İçin Çinko Alımına Dikkat Etmelisin

Gebelerin günde 11 mg kadar çinko alması gerekir. Kuru baklagiller, kuru yemişler, tohumlar ve sert peynirler çinkonun en önemli kaynaklarındandır.

11. D Vitamininin Önemi!

Katı vejetaryen beslenenler için kalsiyum ve D vitamini takviyesi verilmesi tavsiye edilir. Çünkü kalsiyum emilimi için D vitamini gereklidir.

12. Vejetaryen Anne Adayları, Minik Bebeğiniz İçin Bol Bol Meyve Tüketin

Mutlaka sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelidirler.

Çünkü bunlar önemli birer antioksidanlardır. Günlük 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

FACEBOOK İLE BAĞLAN