HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 12 Aralık 2016

Trifokal Lensler Kataraktta Başarılı Sonuçlar Veriyor

Magazinizmir
Gözde İzmir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmail Dik, akıllı lens olarak tabir edilen ve son teknolojiyle üretilen trifokal lenslerin uzak, orta ve yakın mesafede görüş konforu sağladığını söyledi.

Dik, "Son 3 yıldır dünyayla birlikte Türkiye'de de kullanımı yaygınlaşan trifokal lensler katarakt hastalarının genelinde uygulanıyor" dedi.
Bu lenslerle birlikte birkaç gözlüğü aynı anda kullanan hastaların gözlüklerden kurtulduğunu kaydeden eden Op. Dr. Dik, "İleri yaşla birlikte görülen katarakt, sıklıkla karşımıza çıkıyor. Trifokal lensler görüş konforu sağladığı için genç yaşlarda da kullanılabiliyor. Katarakt, doğuştan, metabolik hastalıklar nedeniyle veya travma sonrasında da oluşabiliyor. Operasyon, damla kullanılarak, lokal anesteziyle 5 - 10 dakika içinde tamamlanıyor. Ameliyat sonrası göz kapanmıyor. Hasta operasyonun ardından normal yaşantısına dönebiliyor. Trifokal lenslerle eskiye göre çok daha başarılı sonuçlar elde ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de de üretimine başlanan trifokal lenslerin bu konuda deneyim sahibi uzman hekimler tarafından uygulanması gerektiğine dikkat çeken Op. Dr İsmail Dik, Türkiye'deki göz doktorlarının sürekli gelişen teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip ettiklerini ve dünya standartlarında operasyonlar yapabildiklerini sözlerine ekledi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN