HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 12 Ocak 2018

Soğuklara Rağmen Pürüzsüz Bir Cilt Mümkün

Magazinizmir
Kış demek sürekli kuruyan bir cilt demek değil. Cildinizin kuruma problemini ortadan kaldırmak için bu ipuçlarına kulak verin.

organımız, cildimizi de özenle koruma altına almalıyız. Peki kışın cildimiz neden kuruyor biliyor musunuz? Cilt, soğuğa uyum sağlamak için kan dolaşımını azaltıyor ve bu da ter ve yağ bezlerinin çalışmasının yavaşlamasına, cilde gerekli antioksidan alım seviyesinin düşmesine neden oluyor. Yağ kaybeden cilt de kurumaya ve hatta pul pul dökülmeye başlıyor. Memorial Hastanesi’nden Uzm. Dr. Veysel Murat İnaç kış mevisimi boyunca cildinizin nemli ve sağlıklı kalması için bazı öneriler sunuyor.

Kapalı Ortamları Nemlendirin

Kapalı ortamlar, kışın hem pek havalandırılmadıkları için hem de ısıtma sistemleri nedeniyle cildin kurumasına sebebp oluyor. Özellikle evde kullanacağınız bir hava nemlendirici ya da kaloriferin üzerine yerleştireceğiniz bir kap su, bu problemi ortadan kaldıracak.

Aldığınız Besinlerle Cildinize Takviye Yapın

Özellikle Omega 3, kışın cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu besin takviyesi. Bu nedenle hazır tam da mevsimiyken bol bol balık tüketin. Ayrıca cildinize gereken vitamin ve mineralleri sağlamak için de taze sebze ve meyveleri öğünlerinizden eksik etmeyin.

Nemlendiriciniz Her An Yanınızda Olsun

Özellikle dışarıda zaman geçireceğinizde, günün hangi saati olursa olsun cilt tipinize uygun nemlendiricinizi hep yanınızda bulundurun. Cildinizdeki kurumayı fark ettiğiniz her an ellerinize ve yüzünüze krem uygulamaktan çekinmeyin.

Sıcak Suyun Zararını Göz Ardı Etmeyin

Soğuk günlerde sıcak bir banyo yapmak her ne kadar harika bir fikir gibi gelse de, cildimiz bu konuda bizimle hemfikir değil ne yazık ki. Banyo sürenizi kısa tutmak cildinizin kuruma riskini azaltacak. Ama yüzünüzü önce sıcak sonra soğuk suyla yıkarsanız, yaratacağınız şok etkisi ile kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Dudaklarınızı Nemlendirmeyi Unutmayın

Dudakların yağ üretme özelliği yok, bu nedenle de en çok kuruyan bölgemiz dudaklarımız oluyor. Bu nedenle de her zaman yanınızda taşıyacağınız bir lipstick ya da lipbalm ile, dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeyi unutmayın.

Düzenli Peeling İle Ölü Derilerden Kurtulun

Eğer cildiniz kuruyup pul pul dökülmeye başladıysa, yüzünüze peeling uygulamayı düşünebilirsiniz. Tabii peeling sonrası zengin içerikli bir nemlendirici uygulamayı da unutmamalısınız. Kışın kuru cilt üzerine fondöten uygulamak ise hem görüntü hem de sağlık açısından tavsiye edilmiyor.

Aldığınız Önlemler İşe Yaramıyorsa Doktora Başvurun

Eğer cildinizin kuruluğu tüm bu önerilere, düzenli bakıma ve sağlıklı beslenmeye rağmen geçmiyorsa, sorun daha da büyümeden, mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekiyor.

FACEBOOK İLE BAĞLAN