Sigara İçen Annelere Yaşamsal Uyarı

Gözde İzmir Hastanesi doktorlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sonnaz Ergün: "Anne - babanın balkonda sigara içmesi çocuğu nikotinden korumaz" dedi.Gözde İzmir Hastanesi doktorlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sonnaz Ergün, tiryaki annelere hayati bir uyarıda bulundu.
Sigaradan korunmayan çocukların, ilerlediğinde ölümcül olabilen alt solunum yolu enfeksiyonuna yakalanabileceğini belirten Dr. Ergün, "Sigaradaki nikotin annenin saçında, giysisinde taşınır. Balkonda sigara içmek çocuğu korumaz" dedi.

Ağır Tablolarda Ölüme Yol Açabilir

Alt solunum yolu enfeksiyonlarının özellikle 2 yaş altı çocuklarda küçük hava yollarının iltihabi tıkanıklığı sonucu açığa çıkan bir hastalık olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sonnaz Ergün, hastalığın mevsimsel olarak özellikle kış ve ilkbahar aylarında sık görüldüğünü söyledi.
Hastalık etkeninin çoğu zaman virüsler olduğunu anlatan Ergün, “Çocuklarda solunum yolları erişkinlere göre daha dar olduğu için klinik tablo daha ağır seyreder. Özellikle evde sigara içilen ortamlarda bronşiolit tekrarlanma eğilimindedir. Hapşırma ve burun tıkanıklığı ile başlayan tablo 48 - 72 saat sonra hışıltı ve solunum sıklığına ilerler. Hastalığın şiddetine göre hafif, orta ve olarak sınıflandırılır. Tedavi aşamasında destek tedavisi uygulanır. Hastanın oksijenlenmesi sağlanır, beslenmesi ve sıvı verine koyma tedavileri düzenlenir” diye konuştu.

Hastaların çoğunun, ayaktan tedavi edilebilse de ağır vakaların, beslenemeyen bebeklerin ve 3 aylıktan küçük bebeklerin hastanede yatarak tedavi edilmesi gerektiğini hatırlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sonnaz Ergün, "Klinik yanıt çok iyi olsa da yüzde bir ölüm oranı bildirilmektedir. Hastalık çok ilerlediğinde solunum yetmezliğine yol açabilir. Bu durum da ölümcül bir risk yaratabilir" dedi.

Balkonda Sigara İçmek Nikotinin Çocuğa Zarar Vermesini Engellemez

"Çocuklar, bu hastalıktan korunmaları için sigara içilen ortamlardan uzak tutulmalıdır" uyarısında bulunan Dr. Ergün şu ifadeleri kullandı: "Evde sigarayı balkonda veya dışarıda içmek çocuğu nikotinden korumaz. Sigara, çocukların solunum yollarının yapısını bozarak hastalığa davetiye çıkarır. Çocukların kesinlikle sigara içilen ortamlarda bulunmamaları gerekiyor. Anne ve babaların sigarayı, evlerinin balkonunda içmesi de yeterli olmaz. Nikotin sigara içildikten sonra akciğerlerde taşınarak çocuğu etkileyecektir. Anne, nikotini saçında, başında ve kıyafetinde taşır. Bu yüzden annenin sigarayı evin dışında içmesi koruyucu bir önlem olarak sayılamaz" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Gözde İzmir Hastanesi, Dr. Sonnaz Ergün, İzmir Sağlık, İzmir Sağlıklı Yaşam