HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 2 Şubat 2018

Normal Doğum Korkusu Sezaryen Nedeni

Magazinizmir
Özel Tınaztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Can Postacı, Türkiye’deki kadınların son yıllarda normal doğum yerine sezaryen doğumu daha çok tercih ettiklerini belirtti.

Sezaryen doğumların artışında birden çok faktörün etkili olduğunu söyleyen Op. Dr. Postacı, korku ve bilgi eksikliğinin en önemli nedenler arasında bulunduğunu söyledi.
Gebelerin ve yakınlarının sezaryen doğumu daha fazla istemesinin en önemli sebeplerinden birinin korku ve bilgi eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden Özel Tınaztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Can Postacı, doğum sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonların kitlelere aktarılış şekli ve olumsuz haberlere toplumda daha fazla ilgi gösterilmesinin etkili olduğunu bildirdi.

Normal doğumla ilgili doğum öncesi hazırlık kurslarının daha etkin şekilde düzenlenmesi ve yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yapan Op. Dr. Postacı, "Bilgili gebe ve eşinin karar sürecine katılması hem çifti hem de tıbbi personeli (hekim ve ebe) daha da rahatlatacak ve azalan stres vajinal doğumların artmasına sebep olacaktır" dedi. Sezaryenin planlı olması ve vajinal doğuma göre daha az zaman aldığı için yoğun çalışan hekim ve hastanelerin bu yönde tercih kullanmalarının da olası olduğunu sözlerine ekleyen Op. Dr. Postacı, sezaryen endikasyonların genişlemesinin (örneğin makat geliş ve çoğul gebeliklerde eskisine göre sezaryen doğumun tıbben daha fazla önerilmesi) oranları artırmada etkin rol aldığını söyledi.

İleri Gebelik Yaşı da Oranı Artırıyor

Günümüzde gebelik yaşının artmasının da bir başka önemli neden olduğunu kaydeden Op. Dr. Postacı, sezaryen doğumların artmasındaki bazı unsurları şu şekilde sıraladı:
"Anne adaylarının gebelik yaşının ileri olması ve genelde tek çocuk tercih edilmesi, o gebeliği 'değerli gebelik- bebek' olarak algılanmasına yol açıyor ve daha güvenilir olarak düşünüldüğü için sezaryen ile doğum daha da çok tercih ediliyor. Tüp bebek uygulamalarının artması sonucunda değerli bebek, ileri anne yaşı gebeliği ve çoğul gebelik oranları arttığı için sezaryen ile doğum oranı artmıştır. Günümüzde fazla kilo alımı veya obez olarak gebe kalanların artması da (buna bağlı olarak artan gebelik şeker hastalığı ve tansiyon yüksekliği vb. eşlik eden hastalıklar) sezaryen ile doğumu artırmıştır. Normal doğum sonrası özellikle idrar kaçırma ve vajinal gevşeme olabileceği yönünde bazı bilgilerin olması da (tıbben bu konuda görüş ayrılıkları vardır) anne adaylarının sezaryen yönünde karar vermelerine neden olmaktadır."

Vajinal doğum takibinde sürekli elektronik olarak bebeğin kalp atımlarının takip edilmesinin de gereksiz ve yanlış yere sezaryen ile sonuçlanan doğumların olmasına neden olabileceğini ileten Op. Dr. Postacı, riskli olmayan gebelerde belli aralıklarla bebeğin kalp atımının dinlenmesinin daha uygun olduğunu ifade etti.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN