Konak’tan Engelsiz Ulaşım

Konak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık üç aydır hizmet veren ‘Engelsiz Servis’ kent içi ulaşımda zorluk yaşayan engelli yurttaşların yüzünü güldürdü.Konak Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla satın alarak filosuna kattığı minibüs sayesinde engelli vatandaşlar; hastane, kaymakamlık, adliye gibi kamu kurumlarına çok daha rahat ulaşabiliyor. Hizmete girdiği günden itibaren yoğun talep gören servis hizmeti sayesinde engelli vatandaşlar işlemlerini çok daha kısa sürede ve rahat bir şekilde yerine getiriyor.

Dışarı Çıkmak Artık Daha Kolay

Konak Belediyesi’nin Engelsiz Servis hizmetinden yararlanan hastalardan 33 yaşındaki Demet Sivri, sabah erken saatlerde evininden alınarak yardımcı personel eşliğinde Ege Üniversitesi Hastanesi’ne getirildi. Tetkikleri bittikten sonra yine servis aracıyla hastaneden alınan Sivri, ilgili personel tarafından evine bırakıldı. Kızı Demet Sivri’nin Engelsiz Servis hizmeti sayesinde artık hastaneye çok daha rahat bir şekilde götürebildiklerini kaydeden anne Fatma Sivri (60), kızının üniversitede okuduğu yıllarda aniden rahatsızlandığını, ardından parkinson ve kemik erimesi hastalığına yakalandığını bunun neticesinde 2010 yılından bu yana tekerlekli sandalye kullandığını söyledi. Kızının tedavisi için sık sık hastaneye gitmek zorunda olduklarını belirten anne Sivri, “Hastanedeki kontrollerinin yanı sıra haftada iki gün de fizik tedaviye götürüyoruz. Ulaşım bizim için büyük dert oluyordu. Bu konuda bize yardımcı oldukları için Konak Belediyesi’ne teşekkür ederiz. Artık kızım daha rahat gidip gelebiliyor” diye konuştu.

Randevulu Hizmet

Aynı anda iki engelli vatandaşın taşınabildiği Engelsiz Servis aracı, hem akülü hem de tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlara hizmet veriyor. Konak sınırları içinde ihtiyaç duyan vatandaşların üç gün önceden 484 53 00 nolu telefondan 1258 dahili numarayı çevirerek hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında randevu almaları gerekiyor. Kendisine refakat edecek bir görevli eşliğinde evlerinden alınan vatandaş gidecekleri kamu kurumuna bırakılıyor. İşi biten vatandaş tekrar alınarak evine bırakılıyor. Böylece engelli vatandaşların kamu kurumlarındaki işlerini gidermeleri için ulaşım kolaylığı sağlanmış oluyor.
 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Konak, Engelsiz Ulaşım, Konak Belediyesi, Engelsiz Servis, minibüs, hastane, kaymakamlık, adliye, Demet Sivri, Ege Üniversitesi Hastanesi, personel, Fatma Sivri, parkinson, kemik erimesi, tekerlekli sandalye, ulaşım, akülü tekerlekli sandalye, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti