HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 29 Haziran 2017

Kaşkaloğlu'ndan İzmir'de Bir İlk Daha: Katlanabilir Teleskopik Göz İçi Mercek Yerleştirilmesi Operasyonu

Magazinizmir
İzmirli İsmet Şenol uzun yıllardır hayatını olumsuz yönde etkileyen sarı nokta hastalığını Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Prof. Dr. Tansu Erakgün tarafından daha önce eşine de uygulanan operasyonla hafifletti.

Teleskopik göz içi mercek yerleştirilmesi operasyonu ile görme duyusunu yüzde 20'lere çıkaran Şenol çifti, en son teknoloji katlanabilir teleskopik göz içi mercek yerleştirilmesi operasyonu ile göz sağlığına kavuştu. İsmet Şenol'un katlanabilir teleskopik mercek yerleştirme operasyonu aynı zamanda İzmir'de ilk kez uygulandı. Başarılı geçen operasyonun ardından İsmet Şenol'un durumu gayet iyi.

Hayatı Kökten Değiştiriyor

İki hastanın da operasyonu gerçekleştiren Kaşkaloğlu Göz Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Tansu Erakgün ileri yaşlarda en önemli görme kaybı nedenlerinin başında gelen sarı nokta hastalığının hala tedavisinin bulunmadığını vurguladı. Teleskopik mercek uygulamalarının hastaların normal hayatlarını sürdürebilmelerine büyük katkı koyduğunu dile getiren Erakgün, en son teknoloji katlanabilir teleskopik mercek yerleştirme operasyonu ile uygulamanın artık çok daha basit ve acısız olduğunu belirtti. Bu tedavi yönetemi ile hastaların 10-15 dakikalık bir operasyonun ardından görme kapasitelerinde yüzde 15-20'ye varan iyileşme kazandığını ifade eden Erakgün, operasyonun gerçekleştirilebilmesi için hastanın da operasyona uygun olması gerektiğinin altını çizdi.

Operasyonun ardından hastada tam iyileşmenin görülmesi için yaklaşık 3 aylık bir alışma süresinin geçmesi gerektiğini bildiren Erakgün ''Her hastanın iyileşme ve görme yetisini geri kazanma oranları farklılık göstermekte. Bazı hastalarımızda yüzde 20'lere varan bir görme kazanılırken, bazı hastalarımız da ise bu oran daha düşük olabilir. Ancak bu düşük gibi görünen oranlar, görme yetilerini hemen hemen kaybetmiş hastalar açısından oldukça önemli ve hayatlarını yeniden kimseye muhtaç kalmadan sürdürebilmelerini sağlayacak bir oran'' dedi.

Televizyonu Eskiden Dinliyordum, Şimdi İzliyorum

Geçirdiği operasyonun ardından yüzde 20 görme yetisi kazandığını dile getiren Şenol, ''Operasyondan önce sadece yüzde 2 görebiliyordum. Televizyonu sadece duyabiliyordum. Aynı zamanda sol gözümde katarakt da başlamıştı. Hiçbir doktor operasyonumu gerçekleştirmek istememişti. Şimdi televizyonu yaklaştırarak izleyebiliyorum. Yemeğimi yapabiliyorum. Alışverişime gidip renklere göre kıyafet seçimimi yapabiliyorum. Bunlar benim açımdan çok önemli. Doktoruma ve Kaşkaloğlu Hastanesi'ne çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Doktorunuzun Tavsiyesine Uyun

İsmet Şenol rahat ve başarılı bir operasyon geçirdiğini ve şu an için herhangi bir sorun yaşamadığını iletti. Gözünün, operasyonun ardından alışma sürecinde olduğunu bildiren Şenol şunları söyledi: "Operasyonun ardından şimdi kontrole geliyoruz. Eğer doktor bey operasyon geçirmeniz gerektiğini söylüyorsa geciktirmeden olmalısınız. Kendisine çok teşekkür ediyorum" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN