HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 21 Ekim 2016

Karnından 14 Santim Çapında Kitle Çıkartıldı

Magazinizmir
Ev Hanımı Zehra Çete'nin ameliyatında bağırsak ve rahim bölgesine yapışık kavun büyüklüğünde bir kitle çıkartıldı.

Doktoru Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Ali İrfan Güzel, "Hastamızı ameliyat etmeseydik, sepsis dediğimiz zehirlenmeye bağlı yaşamını yitirebilirdi" dedi.
İzmir'in Balçova ilçesinde yaşayan ev hanımı 44 yaşındaki Zehra Çete, bir yıl önce karın ağrısı ve ateş şikatleri yaşamaya başladı. İzmir'deki üç devlet hastanesine gittiğini ancak kendisine bir türlü doğru tanının konamadığını anlatan Çete, bir hastanede 'kansızlık' diğer bir devlet hastanesinde ise 'böbreğinde protein kaçağı' tanıları konduğunu söyledi.

Kavun Büyüklüğünde

Ateş ve karın ağrıları şikayetleri artan kadın son olarak Özel Medifema Hastanesi'nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanın Doç.Dr. Ali İrfan Güzel'e muayene oldu. Yapılan ultrason ve MR tetkiklerinde bağırsak ve rahim bölgesine yapışmış halde bir kitle olduğu tespit edildi.
Doç.Dr. Güzel ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Avcı tarafından gerçekleştirilen laporoskopik (kapalı) ameliyatla birden fazla organa yapışık haldeki kitle başarıyla çıkartıldı. Kitlenin çapının 14 santimetre olduğunu ve yaklaşık bir kavun büyüklüğünde olduğunu belirten Dr. Güzel, "Hastamız hastanemize şiddetli karın ağrısı ve ateş şikayetleriyle başvurdu. Yaptığımız incelemede karnında büyük bir kitle saptadık. Kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan kitleyi kapalı ameliyatla başarıyla çıkarttık. Kitle yumurtalık ve tüplere de bulaşmıştı. O bölgeleri de temizledik. Hastadan operasyonda 30 santimetre ince ve kalın bağırsak çıkarttık. Bir kavun büyüklüğünde bir kitleyi aldık" dedi.

Zehirlenme Nedeniyle Hayatını Kaybedebilirdi

Hastanın sağlığına kavuştuğunu anlatan Dr. Güzel, "Ameliyat riskli bir operasyondu. Ama ameliyata almasaydık, sepsis dediğimiz vücudun zehirlenmesi tablosu nedeniyle hasta yaşamını yitirebilirdi" diye konuştu. Ameliyattan sonra sağlığına kavuştuğunun anlatan Zehra Çete, "Doktorlarıma beni sağlığa kavuşturdukları için çok teşekkür ediyorum. Medifema Hastanesi'ndeki diğer sağlık çalışanlarına da minnetarım" dedi.  

FACEBOOK İLE BAĞLAN