HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 24 Kasım 2016

Kadınlar Dikkat ! Kalıcı Parfüm Sağlığınızı Bozabilir

Magazinizmir
Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Durmaz, insan sağlığına zarar veren içerisinde sentetik maddeler (fitalat-bisphenol A) içeren plastik biberon ve plastik damacanaların, konserve, kola, gazlı içecek kutularının insan sağlığını bozduğunu açıkladı.

Dr Durmaz, halk arasında çok kalıcı olarak bilenen bazı parfümlerde aynı maddelerin yüksek oranda bulunduğunu söyledi.

Tıp dilinde 'endokrin bozucular' olarak adlandırılan daha çok plastik maddeler, kola, gazlı içecek kutularında, parfümlerde kullanılan fitalat ve bisphenol A maddeleri üzerine bilimsel çalışmalar yürüten Doç.Dr. Erdem Durmaz, önemli uyarılarda bulundu. Oyuncak ve damacanalarda sıklıkla görülen Bisphenol A ve Fitalat isimli zehirli maddenin kansere ve obeziteye sebep olduğunu belirten Durmaz, “Eğer bu maddelerle ilgili önlem alınmazsa, global alanda kanser ve obezite vakaları artacaktır” dedi.

Meme ve Üreme Organlarında Kansere Neden Olabiliyor

Doç. Dr. Erdem Durmaz, kişinin doğal yapısına zarar veren bu maddelerin hormon gibi ya da hormonun zıttı gibi çalıştıklarını dile getirerek, “Yıllar önce kullandığımız ve yararlı olduğunu sandığımız bazı maddeler, bugün kanser veya obeziteye yol açabiliyor. Fitalat dediğimiz ve genellikle plastik maddelerde kullanılan zehirli madde, doğurganlığı azaltıyor, meme, rahim gibi üreme organlarında kansere yol açıyor. Ayrıca bu maddenin obeziteye de neden olduğu ortaya çıktı. Bu konularda bilinçlenmemiz ve plastik ürünleri çok fazla hayatımıza sokmamamız gerekiyor. Bu ürünlerin başında da oyuncak ve damacana, kozmetik maddeler geliyor” diye konuştu.

Zehirli Maddeler Hayvan Nesillerini Tüketiyor

Günümüzde birçok vahşi hayvan türlerinin neslinin tükendiğine ve kanser vakalarının çoğaldığına dikkat çeken Durmaz, “Zehirli maddelerden kaynaklanan kanser ve obezite rahatsızlıkları insanda görüldüğü kadar hayvanlarda da görülüyor. Hayvanlar eskiye nazaran çok daha şişmanlar. Birçok vahşi doğa canlısının nesli tükendi ya da tükenmek üzere. Dünyaya zarar verdiği açıkça ortada olan Fitalat gibi maddeler, hem sağlığımıza, hem de doğaya zarar veriyor” dedi.

"Zehirli Madde Anne Karnındayken Alınabiliyor"

Konuyla ilgili hem yurt içinde hem yurt dışında önemli araştırmalar yaptığını dile getiren Durmaz, zehirli maddelerin içinde östrojen bulunduğunu söyleyerek, “Östrojen hormonu memenin büyümesine yol açar. Memesi büyüyen 40 erkek çocuk üzerinde yaptığımız araştırmada, kanlarında östrojen özelliği gösterilmiş fitalat maddesine sağlık çocuklara göre yüksek oranda rastladık. Bu çalışma dünyanın sayılı çocuk hastalıkları dergisi 'Pediatrics''te yayınlandı. Bu maddeler, anne karnında çocuklara geçmeye başlıyor. Bu yüzden anne adaylarının, emziren annelerin ve çocukların beslenmelerine ve hangi ürünü kullandıklarına özellikle dikkat etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Kozmetik Ürünlerine Dikkat

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre obezitenin hızlı bir şekilde arttığını dile getiren Durmaz, “Sentetik maddelerin artışı ve vücudumuza yayılışı, sağlık dengemizi bozuyor ve tedavisi güç hastalıklar ortaya çıkarıyor. Sentetik maddeler de en fazla, plastik biberonlarda, plastik damacanalarda, konserve, kola, gazlı içecek kutularında bulunuyor. Ayrıca kozmetik ürünler de zehir barındıran ve insanları tehlikeye sokan ürünler arasında yer alıyor. Avrupa'da yapılan araştırmalarda bazı çok tercih edilen parfüm ürünlerinde yüksek oranda fitalat maddesine rastlandı" dedi.

Halk Bilinçlenmeli

Zehirli maddeler konusunda insanların bilinçlenmesi gerektiğini ve Türkiye’de bununla ilgili önlemler alındığını söyleyen Doç. Dr. Durmaz, “Türkiye’de 3 yaş altı çocuklar için üretilen oyuncakların içinde Fitalat kullanılması yasaklandı. Plastik damacanalarla ilgili de çeşitli önlemler alınıyor. Bizler halkın daha fazla bilinçlenmesini ve plastik olmayan ürünler kullanmasını, doğal beslenmesini ve kozmetiği dikkatli kullanmalarını öneriyoruz” diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN