Kadın Ayaklarının Ağrılı Kabusu, Çaresiz Değil

Özel Gözde İzmir Hastanesi doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Artun Aydın, daha çok kadınların ayaklarında görülen ve ayakta ağrıyla, ayakkabı giymede güçlüklere neden olan Halluks Valgus hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgiler verdi.Kadınlarda 9 Kat Daha Sık Görülüyor

Hastalığın 30 - 40’lı yaşlardan sonra artan oranda görüldüğünü anlatan Dr. Aydın, "Halluks Valgus hastalığı, ayak başparmağında çarpıklık, çıkıntı ve ağrıyla görülen bir hastalıktır. Bu rahatsızlıkta kemik çıkıntı, tarak kemiğinin parmakla eklem yaptığı bölgede iç kısmında kemikte olan büyümedir. İstirahatle çıkıntı her ne kadar küçülse de, çıkıntının önemli bir kısmı kemik yapısında olduğundan tamamen kaybolmamaktadır. Halluks valgus deformitesinin zaman içinde ilerleme gösterdiği görülür” bilgisini verdi.
Birçok hastada dar, ön kısmı sivri ayakkabıların uzun süre giyilmesinin hastalığa yol açtığının ileri sürüldüğünü ifade eden Op. Dr. Artun Aydın, “Doğal olarak bu hastalık, kadınlarda erkeklerden 9 kat daha sık görülmektedir. Bazı Halluks Valgus olgularında ise hastalık, ayakkabı giyim tarzından bağımsız olarak gelişebilmektedir. Bu hastaların 3'te 2 sinde ailede Halluks Valgus olan birey ya da bireyler mevcuttur" diye konuştu.

İleri Olgularda Ameliyat Şart

Halluks Valgus hastalığının tanısı hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Aydın şunları söyledi: "Tanı, ayağın görüntüsüyle koyulsa da, mutlaka basarak ön-arka ve yan radyografiler görülmelidir. Bu şekilde incelenen hastada, Halluks Valgus hastalığına neden olan kemik dizilim bozukluğu yeri saptanarak ona uygun tedavi seçimi yapılmalıdır. Burada doğru karar vermek sonradan deformitenin tekrarlamasını engellemek için çok önemlidir” dedi.

Halluks Valgus hastalığında tedavinin mümkün olduğunu anlatan Aydın şu bilgileri verdi: "İlk yaklaşımda, hastanın ayağının rahat edeceği ayakkabı kullanımı gelmektedir. Ayakkabılar yeterli genişlikte olmalı, ön tarafa doğru sivrileşme göstermemelidir. Parmak arası makara ya da Halluks Valgus gece atellerinin de ayak başparmaktaki ağrıyı azaltmaya katkısı mevcuttur. Bu atel ve ortezlerin maalesef çarpıklığın düzelmesi ya da ilerlememesine katkısı bulunmamaktadır. Halluks Valgusta ameliyatsız tedavi ile çarpıklıkta düzelme sağlanamamaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemlerine rağmen ağrısı devam eden ve ileri deformiteli hastalarda cerrahi tedaviye başvurulur. Cerrahi tedavi ile başparmağın düzeltilmesi mümkündür. Halluks Valgus hastalığında muayene ve radyolojik bulgulara göre uygun olan cerrahi tedaviyle oldukça tatminkar sonuçlar alınabilmektedir. Uygun operasyon seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde, tekrarlama neredeyse hiç görülmemektedir" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Özel Gözde İzmir Hastanesi, Op. Dr. Artun Aydın, Halluks Valgus hastalığı İzmir, İzmir Halluks Valgus hastalığı, İzmir Sağlık, İzmir Sağlıklı Yaşam