HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 25 Eylül 2018

İzmir'in Yükselen Değeri Ento KBB

Magazinizmir
2014 yılından bu yana Bornova Sanayi Kavşağı’ndaki akıllı otomasyon sistemine sahip yeni yerinde faaliyetlerine devam eden Özel Ento Kbb Cerrahi Tıp Merkezi, İzmir’de Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ne sahip ilk sağlık kuruluşu oldu.

Dr.Denizhan Özkaya, Dr.Ümit Filiz ve Dr. Ökkeş Özcan’ın ortaklığında faaliyetlerine devam eden Ento Kbb Cerrahi Tıp Merkezi, başta burun estetiği ve saç ekimi olmak üzere birçok tedavide sıklıkla tercih edilen sağlık kuruluşlarından biri olma özelliğini taşıyor.

17 yıldır hastalarına kaliteli sağlık hizmeti sunmayı hedeflediklerini belirten yönetim kurulu üyesi Dr. Ümit Filiz “Türkiye’nin her yerinden hastalarımız var. Bunun yanında 2014 yılından beri "Sağlık Turizmi" ile ilgili çalışmalarımız her geçen yıl artarak devam etmekte. İzmir’in yabancı hastalar için cazibe merkezi haline gelmesi hiç te zor değil. Avrupa ülkelerindeki hizmet kalitesi ile kıyaslandığında ülkemizin birçok avantajı olduğu bir gerçektir. Doktoruyla her aşamada iletişim halinde olan yabancı hastalar daha kaliteli ve ekonomik sağlık hizmeti alarak memnuniyetle ülkelerine dönmekteler. Tedaviye gelen bir hasta tatile gelen bir turistten 8 ila 12 kat fazla döviz bırakmaktadır. Dolayısıyla bu fırsat tüm sağlık kuruluşları tarafından iyi değerlendirilmesi gereken bir durumdur” dedi.

Sağlık Turizmini Destekleyen Devlet Teşvikleri Var

Toplam 17 hekimle kulak burun boğaz, estetik plastik cerrahi ve dermatoloji alanında faaliyetgösterdiklerini belirten yönetim kurulu üyesi Dr. Denizhan Özkaya “Yılda 40.000 hastaya poliklinik hizmeti veren bir sağlık kuruluşu olarak, İzmir’in gelişmesi için üzerimize düşen görevleri yapmaya çalışıyoruz. Potansiyel yabancı hastalara ulaştığımızda yaşadığımız en ciddi sorun İzmir’in yeterince tanınmaması ve kişinin ilk olarak İstanbul’u tercih etmesi oluyor. Özellikle İzmir’e direk uçuşun olmadığı ülkelerden gelecek hastalar hem maliyetlerin artması hem seyahat süresinin uzaması sebebiyle başka destinasyonlar tercih edebiliyor. Sağlık hizmetlerinin kalitesinin yanında İzmir’in tanıtımına da önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın teşvikleri çalışmalarımızın her yıl artarak devamını sağlamakta. Diğer sağlık kuruluşlarının da bu teşvikleri araştırarak yararlanması gerektiğini düşünüyoruz çünkü devletin kasasında talep bekleyen büyük bir teşvik bütçesi var.” dedi.

Kalkınmamız İçin İhracat Şart

Döviz kurlarındaki artışın birçok sektörde durgunluğa sebep olduğunu belirten yönetim kurulu üyesi Dr.Ökkeş Özcan faaliyet konusu ne olursa olsun her işletmenin ihracata yönelmesi gerektiğini vurguladı. Son verilere göre 2017 yılında 750.000 hastanın tedavi amaçlı Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Dr.Özcan, bu hastaların en çok saç ekimi, estetik cerrahi ve termal turizmi tercih ettiklerini belirtti. Bu potansiyeli fırsata dönüştürmenin zor olmadığını dile getiren Özcan, “Bu noktada sağlık kuruluşları kadar belediyelere, bakanlıklara, derneklere ve destekleyen kurumlara da çok iş düşüyor. İzmir var olan potansiyelini maalesef tam anlamıyla kullanamıyor.” dedi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN