İzmir Alerji Açısından Riskli Bölge

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Denizhan Özkaya, İzmir'in solunum alerjisi açısından riskli bir bölge olduğunu söyledi.Bornova'daki Özel ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Op.Dr. Denizhan Özkaya alerji hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. Vücudumuza pek çok madde girdiğini, bazılarını mikrop olarak algıladığını anlatan Dr. Özkaya "Özellikle solunum yolu dokusu bu maddelere karşı tepki veriyor. Bu tepkiye yol açan en önemli alerjen polenlerdir. İzmir'de bitki örtüsü çok çeşitli olması nedeniyle Alerji hastalığını çok yaygın olarak görüyoruz. Öte yandan bu yıl havaların erken ısınmasıyla da alerji mevsimi erken başladı" dedi.

Yaşam Kalitesi Bozulur

Alerjinin insanların yaşam kalitesini bozduğunu anlatan Dr. Özkaya "Bu hastalarda hapşırma, akıntı, burun tıkanıklığı görülür. Burunları tüm dokular alerjiye bağlı olarak şişer. Bu yüzden baş ağrısı, ardı ardına hapşırma görülür" diye konuştu.

Hamile ve Çocuklara Uygulanabilir

Alerji hastalığının bir kaç tedavi yöntemi olduğunu anlatan Dr. Özkaya, şunları söyledi;  "Mevsimsel bir alerji varsa, hastalar mevsim boyunca ilaç kullanarak rahatsızlığı atlatabilir. İlaç tedavisi yanında immunoterapi yapılabilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise 5 yıldır uygulanan, yan etkisi olmadığı için çocuklar ve hamilelerde uygulanabilen Rhinolight yöntemidir. Günde 2-3 dakikalık uygulamayla hastaların büyük bölümü tedavi edilebiliyor. Bu tedavi hastaları ilaç yükünden de kurtarır" dedi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Denizhan Özkaya, Özel ENTO Kulak Burun Boğaz İzmir, İzmir Özel ENTO Kulak Burun Boğaz, İzmir Sağlık, İzmir Sağlıklı Yaşam, İzmir Cemiyeti