Hem Kilolarından Hem Hastalıklarından Kurtuldu

Obeziteye bağlı olarak pek çok hastalıkla mücadele eden Banu Topçu tüp mide ameliyatıyla hem sağlığına hem de fit bir beden kavuştu."Yürümek Artık Uçmak Gibi"

Eşiyle beraber İzmir’in Buca ilçesinde müzik market işleten 37 yaşındaki Banu Topçu obeziteye bağlı birden fazla hastalıkla mücadele ediyordu. Aşırı kilolar nedeniyle kolestrol, tansiyon, insülin direnci ve reflü problemleri yüzünden hayatı zindana dönen Topçu geçtiğimiz yıl sağlığına kavuşmak için tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi. Kilolarından kurtulmakta kararlı olan Topçu İzmir Özel Gazi Hastanesi Obezite Birimi Sorumlusu Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Kaçar’a muayene oldu. Geçtiğimiz yıl Doktor Kaçar ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirilen tüp mide ameliyatının ardından hayatında yeni bir sayfa açıldı. Ameliyata 80 kiloyla giren kadın operasyondan 5 ay sonra tam 35 kilo birden verdi.

Yeniden Doğdum

Ameliyat sonrasında hayatının değiştiğini ifade eden Topçu  "Eskiden salondan mutfağa yürüyemezdim ve hep mutsuzdum. Artık yürümek uçmak gibi geliyor. Beni gördüğünde her gün ‘Anne hasta mısın?’ diyen oğlum yeni halimden çok memnun. Bu ameliyatla beraber tüm rahatsızlıklarımdan kurtuldum. Sanki hayat yeniden doğdu benim için" diye konuştu.

Amaç Sadece Zayıf Olmak Değil Aynı Zamanda Sağlıklı Olmak

Yaklaşık bir yıl önce tüp mide ameliyatı geçirerek sağlıklı hayatına kavuşan Topçu "Ben obezite ameliyatını sadece kilolarım için olmadım. Sebep olduğu pek çok hastalıktan kurtulmak için oldum. İnsanların bu konuda yanlış bilgileri var ve obezite ameliyatı konusunda bilinçlenmeliler" dedi.

Asıl Amacımız Hayati Risk Oluşturan Hastalıklardan Kurtarmak

İnsanların obezite ameliyatı hakkında yanlış bilgilere sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Serdar Kaçar  "Obeziteye yalnızca bir kilo problemi olarak görülmemeli. Kişide obeziteye bağlı olarak birçok yandaş hastalık meydana gelebilir. Eğer kilo verilmezse şeker, kolestrol, tansiyon vb. birçok rahatsızlık yaşanabilir. Obezite ameliyatı sadece kozmetik nedenle, kişi güzel görünsün diye yapılmıyor. Asıl amaç hastalarımızı hayati risk oluşturabilecek yandaş hastalıklardan kurtarmaktır. Banu Hanım'ın durumu bu söylediklerimizin tam karşılığıydı. Kendisi ameliyat sonrası önerilerimize harfiyen uydu ve kısa süre içinde de ideal kilosuna ulaştı. Şuanda obezite kaynaklı olan tüm şikayetlerinin tamamı geçti. Şunu özellikle belirtiyorum; sağlıklı, fit bir bedene sahip olmak önemli tabi ki de. Ama obezite ameliyatı sadece zayıf bir görünüm için değil, yol açabileceği sağlık problemlerini engellemek için yapılmaktadır" dedi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Banu Topçu, İzmir Özel Gazi Hastanesi, Serdar Kaçar, İzmir Sağlıklı Yaşam, İzmir Sağlık Haberleri, İzmir Obeziteyle Mücadele, İzmir Sağlıklı Beslenme