HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 16 Ocak 2018

Güneşsiz Günlerde Vitamini Eksik Etmeyin

Magazinizmir
Güneş vitamini diye de bilinen D vitamininin eksikliği, güneşsiz kış günlerinde hayatınıza büyük sorunlar olarak geri dönebilir. D vitamini eksikliğinizin olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Özellikle güneşi çok sık görmediğimiz kış günleri D vitamini eksikliğine davetiye çıkarabiliyor. D vitamini vücudumuz, özellikle de kemiklerimiz için çok önemli bir vitamin. D vitamini eksikliğinin sebep olduğu birçok fiziksel ve ruhsal problem bulunuyor.

Örneğin sık sık kemiklerinizin ağrıdığından şikayetçiyseniz, sizde D vitamini eksikliği olabilir. Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin başlıca sebeplerinden birinin de yine bu önemli vitamini yeterli miktarda almamanız olması mümkün.

Bir başka belirti ise çok sık hastalanmak… Soğuk günlerde normal karşılanabilen nezle ya da grip gibi hastalıklara sık sık yakalanmanızın sebebi de D vitamini eksiklğinden kaynaklı olabilir. 

Güneşli günlerin insana büyük bir mutluluk hissi verdiği bir gerçek. En önemli D vitamini kaynağı güneş ışığı olduğu için kışın kendinizi sürekli yorgun, içinize kapanık ve hatta depresif hissetmenizin sebebi de bu olabilir. Son olarak cildinizdeki yaralar normalden daha yavaş iyileşiyorsa, bu da D vitamini eksikliği yüzünden yaşanıyor olabilir. Tabii bu belirtilerden şikayetçiyseniz, kendinize teşhis koymadan önce mutlaka bir doktora görünmeniz gerekiyor.

Peki güneşin yüzünü bulutların ardına sakladığı günlerde, D vitaminin hangi gıdalardan alacaksınız?

Öncelikle ton, somon ve uskumru gibi özel yağlar içeren balıklar, D vitamini deposu besinlerin başında geliyor. Tabii balık yağı kapsüllerini düzenli kullanmak da faydalı olabilir. Süt, tereyağı ve peynir gibi hayvansal ürünlerde de D vitamini bulunuyor. Yumurta sarısı, mısır gevreği, soya sütü ve portakal suyu da D vitamini kaynağı besinler arasında. Yani iyi bir kahvaltıyla bile günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamanız mümkün!

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN