HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 25 Şubat 2022

Güçlü bir bağışıklık için zenginleştirilmiş gıdalardan D vitamini desteği alınabilir

Magazinizmir
“7. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Aile Hekimliği Kongresi’nde konuşma yapan Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, D vitamini eksikliğinin nezleden gribe, depresyondan kansere kadar birçok sağlık sorunu ile ilişkilendirildiğini söyleyerek, “Güçlü bir bağışıklık için D vitamini şart. Ancak bu vitamini doğal yollardan almamız bazen hayli güç olabiliyor. Bu durumda D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerden destek almamız gerekiyor” dedi.

10-12 Şubat tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen ve sağlık uzmanlarını buluşturan “7. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Aile Hekimliği Kongresi’nde Covid sonrası dönemde evde sağlık, Covid döneminde ruh sağlığı, kadın sağlığı gibi konular masaya yatırıldı. Kongrede “Sağlıklı Beslenme ve Güçlü Bağışıklık Sistemi” panelinde sunum yapan Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, D vitamininin özellikle pandemi döneminde taşıdığı kritik önemi gündeme getirdi. Garipağaoğlu, “Beslenme yüzlerce parçadan oluşan bir puzzle’dır. Vitaminler, mineraller, yağlar gibi... Öte yandan beslenme ile bağışıklık sistemi arasında yakın bir ilişki var. Besin ögelerinin vücuttaki görevleri ve bağışıklık sistemi üzerine görevleri farklıdır. Bağışıklık sistemi için en güçlü desteğe sahip 3 besin ögesi Vitamin D, Vitamin C ve çinkodur. Her ne kadar beslenme yoluyla C vitamini ve çinko ihtiyacımızı karşılayabilsek de aynı şeyi D vitamini için söyleyebilmemiz çok kolay değil. Ancak D vitamini sağlıklı bir yaşam için anahtar bir role sahip. Çünkü eskiden sadece kemik sağlığı ile ilişkilendirilen D vitamini bugün nezleden gribe, depresyondan kansere kadar birçok sağlık sorunu ile ilişkilendiriliyor” dedi.

D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerden destek alınabilir

D vitamini ihtiyacının nasıl karşılanabileceğini somut örneklerle anlatan Prof. Dr. Garipağaoğlu, “Doğal besinlerimizde çok az bulunan en önemli besin ögelerindendir. Gereksinimi çocuk ve yetişkinlerde günlük 10-15 mikrogram, 70 yaş üstünde 20 mikrogram kadardır. Çok dengeli bir beslenme programı ile günde en fazla 4 mikrogram kadar D vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Karaciğer, balık ve yumurta doğal kaynaklarıdır. Örneğin 1 yumurta sarısında 2 mikrogram kadar vardır. Güneş, D Vitamini için en önemli kaynak… Günümüzde yaşam tercihleri ve yoğun iş temposu, bireylerin güneşten yararlanma imkanlarını kısıtlıyor. Ancak güçlü bir bağışıklık için D vitamini şart. D vitaminini doğal yollardan almamız bazen hayli güç olabiliyor. Bu durumda D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerden destek almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.  

FACEBOOK İLE BAĞLAN