Göz Bozuklukları, Okulda Başarısızlığa Yol Açıyor

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, ailelerin sömestr tatilini de fırsat bilerek çocuklarının göz muayenelerini yaptırmalarında büyük fayda olduğunu söyledi.Sömestr tatiline kısa bir süre kala, öğrenciler karne heyecanı yaşamaya hazırlanırken; göz hekimlerinden ailelere önemli bir uyarı geldi.

Göz hastalıkları arasında yer alan miyop, astigmat ve hipermetropun, aileler tarafından fark edilemediğinde, çocukların okuldaki ders başarısının düştüğünü kaydeden Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, "Bu rahatsızlıklar, ders çalışırken çocukların motivasyonunu da olumsuz yönde etkiliyor" dedi.

"Çocuğum tembel, ders çalışmayı sevmiyor" gibi düşünen ebevenynlerin aklına göz hastalıkları gelmeli diyen Kahraman, ailelerin özellikle sömestr tatilini fırsat bilerek çocuklarına göz muayenesi yaptırmalarının büyük önem taşıdığını söyledi.

Göz rahatsızlığı yaşayan çocukların, genelde görüntüyü odaklamak için başını yan tutarak veya gözlerini kısarak baktıklarını hatırlatan Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, bu gibi davranışların yanı sıra; çocukların baş ve göz ağrısı da hissedebileceklerine dikkat çekti.

Okul öncesinde 5 - 6 yaştan erken dönemde, bebek ve çocuklarda taramaların yapılmasının hastalıkların erken tanı ve tedavisi açısından gerekli olduğunu hatırlatan Kahraman, şu bilgileri verdi: "Özellikle bu dönemde göz tembelliği yönünden çocuklar mutlaka göz muayenesinden geçirilmelidir. Her sağlıklı çocuk bile her yıl düzenli göz muayenesi olmalıdır. Göz sağlığı, okuldaki başarıyı doğrudan etkiliyor. Gözde bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda aileler çok bilinçli hareket etmeli. Bu konuda öğretmenlere de büyük görev düşüyor" dedi.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kaşkaloğlu Göz Hastanesi, Dr. Hanife Öztürk, İzmir Magazin, İzmir Sağlık, Sağlık İzmir, İzmir Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Yaşam İzmir