HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 12 Kasım 2016

Goji Berry İle İlgili Bilinmeyenler

Magazinizmir
Goji berry ile ilgili geçtiğimiz aylarda çok fazla şey okuduğunuzu ve duyduğunuzu biliyorum. Zayıflamak için mucizevi bir çözüm gibi gösterilen bu meyvenin elbette faydalı yanları var.

Fakat her zaman söylediğim gibi hiçbir besin tek başına fazla kilolarınızın sebebi olmadığı gibi, tek başına zayıflamak için de mucizeler yaratamaz…

Goji Berry; 'berry' isminden de anlaşıldığı gibi çilekgiller ailesindendir. Yaban mersini, kiraz gibi kırmızı meyvelere benzer bir tadı olan bu meyve aslında Çin’de doğal olarak yetişen küçük meyveleri olan parlak turuncu-kırmızı çalı formunda bir bitkidir.

Diğer adı kurt üzümü olarak geçen Goji berry dünyada Wolf berry olarak da bilinir. Çok güçlü antioksidan kapasitesine sahip olduğu için Asya’da tıp alanında daha uzun yaşamaya katkısı olabileceği düşünülmüş ve bu sebeplerle nesillerce kullanılmıştır. Ayrıca Goji Berry besin değeri en yüksek olan meyvelerdendir. Bu meyvede portakaldan daha fazla C vitamini, havuçtan daha fazla beta-karoten ve biftekten daha fazla demir var.

İçerdiği beta-karoten sayesinde kalp hastalıklarıyla savaşmaya, kansere karşı korunmaya yardımcı oluyor. Ayrıca A vitamini, B-vitaminleri ve antioksidanlar açısından oldukça zengin.

100 gr yaş Goji Berry meyvesi yaklaşık 83 Kcal

1 tepeleme tatlı kaşığı kuru Goji Berry meyvesi yaklaşık 15-16 Kcal

Goji Berry’i çiğneyerek, çayını, çorbasını, salatasını, müslisini, kekini, kurabiyesini yaparak tüketebilirsiniz.

Dikkat!

Az önce de söylediğim gibi hiçbir besinden mucizeler yaratmasını beklemek doğru değil, bu noktada önemli olan Goji Berry’nin ve tüm besinlerin dengeli biçimde tüketilmesidir. "İyi Yaşam" sloganımızın en önemli öğesi “Denge ve Ölçü”. İnternette mucizevi bir besinmiş gibi lanse edilse de Goji Berry’nin zayıflamaya beklenildiği gibi bir katkısı yok, bazı internet sitelerinde bahsedilen faydalarının çoğu pazarlama tekniği ve itibar edilmemesi gereken içerikler. Lütfen gerek Goji Berry gerekse tüm "mucize vaat eden zayıflama ürünlerine" hiçbir şekilde umut bağlamayın. Hayal kırıklığı ve maddi zarara uğramanızı istemem. Zayıflamanın tek yolu dengeli yaşam ve düzenli egzersizdir.

Ayrıca Goji Berry’nin bazı ilaçlarla etkileşimi olabilir. Eğer kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar kullanıyorsanız Goji Berry’i kullanırken doktorunuza mutlaka danışın. Goji Berry diyabet ve kan basıncı ilaçları ile etkileşime girebileceği için yine tüketmeden önce mutlaka hekiminize danışın.

 

 

 

KAYNAK: Dilara Koçak

FACEBOOK İLE BAĞLAN