Gençlerde Hipertansiyon Riskleri

Hipertansiyon sonucu ölümler gün geçtikçe artış gösteriyor.Hipertansiyon Artık Gençleri Tehdit Ediyor

Ulusal Sağlık Raporu verilerine göre hipertansiyon ölümlerin yüzde 25'inde başrolü oynuyor. Dünyada yaklaşık1,5 milyar insanda görülen hastalık 18 yaş üstündekilerde de yüzde 30'lara kadar yükseldi.

Hazır Gıdalar Davetiye Çıkarıyor

Hazır gıda tüketiminin artışıyla hipertansiyon vakalarında ki artışın paralel seyrettiğini düşünen uzmanlar gençlerde görülen rahatsızlığın başlıca sebebinin de hızlı yaşamın bir parçası olan bu hazır gıdalar olduğunu söylüyor.

Hipertansiyon ve Obezite

Dünya genelinde daha çocuk yaşta obezite ile tanışan kişiler genç yaşta hipertansiyon sorunlarıyla karşılaşıyor. Bu o kadar korkulur boyutlara yükseldi ki Avrupa ülkelerinde hipertansiyonla mücadele etmek için kreşlerde bile bu konuda farkındalığı artırıcı eğitimler verilmeye başlandı.

Düzenli Tedavi Şart

Hipertansiyon rahatsızlığı düzenli tedavi ve takip gerektiriyor. Birçok genç ise hastalığı kendine konduramadağı için ya da farkında olmadan ölüm tehlikesi altında yaşıyor. Bunun engellenmesi için Türkiye'de farkındalık artırıcı eğitimin yoğun bir şekilde yapılması gerekiyor.

Hipertansiyon Nasıl Anlaşılır

Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışları hipertansiyonun habercisi olurken
eğer tedavi edilmez ise kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara neden olabiliyor.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER hipertansiyon izmir, izmir hipertansiyon, sağlık izmir, izmir sağlık, obezite, sağlıklı yaşam izmir