Doğal Yolla Sivrisineklerden Korunma Yöntemleri

Kapı pencereler sinekliklerle kapatılıyor, balkon, teras sefaları için masaya sivrisinek kovucu mumlar yakıyor ya da son zamanların en popüler sivrisinek koruyucusu sprey şeklinde satılan vücut losyonlarından sürüyorsunuzdur.Yıllardır sivrisinek ilaçlarını böceklerden korunmak için odalara sıkarken, artık kendimize sıkmaya, kendimizi sivrisinek yerine koymaya başladık. Peki, cömertçe cildimize sıklığımız bu sinek kovan losyonların etiket bilgilerini hiç okudunuz mu? Genç, çocuk yaşlı demeden, parfüm gibi bedenlere sıkılan ve masum gibi görülen losyonların içinde neler olduğundan haberdar olmadığınızı düşünüyoruz.
Oldukça küçük yazılarla yazılmış, arka ambalaj etiket bilgilerinde yanıcıdır, gözleri ve cildi tahriş edicidir, odur, budur, şudur yazıyor. E biz bunu sivrisineklerden korunmak için cildimize sürüyoruz? Sanki bir kavram karmaşası var bu işte.
Hani her zaman söylediğimiz pestisitten uzak durun, meyve ve sebzelerden pestisit kalıntılarını iyice arındırdıktan sonra tüketin uyarıları, kısaca pestisitler, cildimizin üzerine sıktığımız böcek spreylerinde, bol miktarda bulunuyor. Meyve ve sebzelere böcek gelmesin, mahsul zarar görmesin diye bocalanan pestisitleri, evde besinlerimizden arındırırken, sivrisinek losyonları kullanarak, direkt bedenimize sıkıveriyoruz.

Sivrisinek losyonlarının hemen hemen hepsinde DEET adı verilen bir tür kimyasal kullanılıyor, Deet, pestisit ve tolüen ailesinin bir üyesidir. Toluen ise, boya çıkarıcı olarak kullanılan ana maddelerden biri olan organik çözücüdür. DEET aslında plastik ve sentetik liflerin erime yeteneğine sahiptir.
Cildimizse, en fazla alana yayılmış, bedenimizin en büyük organı, tüm iç organlarımızı çevre etkilerine karşı koruyor ve muhafaza ediyor. Cilde ne sürersek, anında emilip, kan dolaşımı vasıtasıyla her bir hücremize transferi sağlanıyor. Bu demektir ki, sivrisinek kovucu losyonlar, deri yoluyla emilerek, kan dolaşımıyla tüm bedenimize yayılıyor.

En Etkili Yöntem

Malzemeler

1 su bardağı elma sirkesi
Birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane
1 adet kapaklı cam kavanoz

Yapılışı

Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.

 

Nane Limon Spreyi

Malzemeler

1 su bardağı su
5 damla limon yağı
10 damla fesleğen ya da nane yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize uygulayın.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER doğal sivrisinek kovucular izmir, izmir doğal sinek kovucular, izmir doğal yağ önerileri, doğal yağ önerileri izmir, en doğal öneriler, izmir sağlıklı yaşam, izmir cemiyeti