HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 19 Ekim 2017

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Çözüm Yolları

Magazinizmir
Kış aylarında, bütün cilt tiplerinde görülen kuruluğun nedeni ve çözümünü sizler için araştırdık.

Mevsimlere göre değişkenlik gösteren cilt kuruluğu, havaların soğumasıyla artış gösterir. Havada bulunan nem oranının az olması cildi de etkiler ve kışın, ciltte genel bir kuruluk söz konusu olur. Özellikle el, yüz, kol, dirsek ve bacakların alt kısmı daha çok kurur.

Neden

El ve kolların daha çok yıkanıyor olması kurumasına neden olur. Kışın, sık sık duş almak da cildin kurumasını etkiler. Uzmanlar, kış aylarında haftada 2 ya da 3 kez duş alınması gerektiğini söyler.

Çözüm

Duş aldıktan sonra yapmanız gereken, özellikle kuruyan bölgeleri kolay sürülen, süt şeklinde olan nemlendiricilerle neme doyurmak. Böylece vücudun yüzeyinde
bulunan su kaybı en aza indirilmiş olacak.

Neden

Soğuk kış günlerinde evlerdeki ısıtma sistemleri odaların havasını kurutur. Bu durum, cildin de daha çok kurumasına neden olur.

Çözüm

Evlerde özellikle, yatak odalarında havaya nem sağlayacak küçük su kaynakları bulundurarak önlem alabilirsiniz. Kaloriferin üzerine bir kaba su koymak, ekstra nemlendirme cihazları kullanmak mümkün.

Neden

Soğuk havalarda ellerin, yüzün daha çok kurumasının nedeni soğuk havayla doğrudan temas etmesidir.

Çözüm

Kışın, evden çıkarken yüzünüze ve ellerinize koruyucu bir krem sürmeniz oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda gün içinde de düzenli olarak el kremini tazelemeniz önerilir.

Neden

Yanlış beslenme de cilt kuruluğuna neden olur. Su vücudunuzun nem oranını yükseltir. Eğer az su içiyorsanız, yalnızca kışın değil yazın da cildiniz kurur. Bunun dışında demir, çinko, B12 vitamin, biotin gibi pek çok vitamin ve mineral eksikliğinde cildin doğal yapısı bozulduğu için ciltte kuruma, kaşıntı ve egzamalar daha sık görülür.

Çözüm

Bol sıvı, meyve ve sebze, kuru baklagiller tüketin. Günlük olarak az miktarda fındık, badem, ceviz yemelisiniz ki, vücudunuz için gerekli olan vitamini doğal yollardan almış olun. 
Tüm çözüm yollarını denediniz ama cildiniz kuruyup dökülmeye devam ediyorsa bir cilt doktoruna danışmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN