HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 15 Ağustos 2022

ÇARPINTI NE ZAMAN TEHLİKELİ

Magazinizmir
Kardiyoloji polikliniklerine ayaktan başvuru hastalarının hemen hepsinde mevcuttur çarpıntı şikayeti. Peki ne kadar korkmalıyız ve ne zaman tehlikeli olur bu çarpıntı?
Aslında kalp atışının hissedilmesidir çarpıntı. Hızlı attığında hızlısını yavaş attığında yavaşını güçlü attığında gücünü zayıf attığında sessizliğini düzensiz attığında kaotik durumunu hissederiz kalbimizin.
Tabi ki hayati önemi olan organımızın bu durumu bizi korkutur. Soluğu hemen hepimiz önce bilgisayarda alırız ve arama motoruna yazarız.
İşte bu aşamada korkunç şeyler okuruz. Ani kardiyak ölümler, kalp pilleri, bayılmalar, anjiolar, yakma tedaviler vs. Hayat bir anda kabusa dönmüştür. Biri sizi bu rüyadan hemen almalıdır.
Pandeminin etkilerini yaşadığımız şu günlerde covid geçirmiş hastalarda oldukça sık gördüğümüz bir şikâyettir ayrıca çarpıntı. Kontrol edilemeyen kalp hızları, ufak eforla bile çok hızlı atan kalpler son dönemlerde oldukça sık duyduğumuz yakınmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Neyin önemli neyin önemsiz neyin tedavi gerektirip neyin müdahele gerektirmediği anlamak ise sadece bir doktor tarafından karar verilecek durumdur.
Yapılan başvurular esnasında çekilen ekg, ekokardiyografik değerlendirme, uzun dönem holter ile takiple belli çarpıntılar için bir değerlendirme yapar ve tedavi başlarız. Kimin çarpıntısı önemli kimin çarpıntısı zararsız karar vermek bazen kolayca mümkün olmaz. Camın önünden geçen hırsız gibidir. O an göremezseniz müdahale edemezsiniz. Bazen kamera kayıtlarına bakmak yetmez. Oluştuğu anda resmini çekmek gerekir. Yani doğru tedavi için bazen mükemmel zamanlamaya ihtiyaç duyarız. Çok nankördür çarpıntı. Hekime ulaştığınızda kaybolur eve geldiğinizde başlar. Sabır gerektirir çarpıntı. Hekim için de hasta için de güven ortamı sağlanmalıdır her şeyden önce. Belki tek seferde tespit edilemeyen bu durum tekrarlayan başvuru gerektirecektir. En başından anlatılmalı ve kabul edilmelidir. Bazen denemeler gerektirecektir. İlaçlar ve kullanımlar ile ortaya çıkan durumlarla mücadele gerekecektir. Konuşulmalıdır, kabul edilmelidir.

Özet cümle; çarpıntılar depremlerdir. Yaşandığı anda korkutur. Binanız sağlamsa atlatırsınız. Ne zaman geleceğini bilemezsiniz. Tekrar eder karşınıza çıkar ve yeni yine yeniden yaşarsınız.
Eğer o çarpıntı sizin bayılmanıza sebep olmuyorsa da çok fazla endişe etmemelisiniz.
Her şeyden önemlisi arama motoruna yazmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

 

 
FACEBOOK İLE BAĞLAN