HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 9 Aralık 2016

Can Kurtarırken Canımızdan Oluyoruz

Magazinizmir
Aliağa Devlet Hastanesi'nde bir beyin cerrahisi uzmanı hasta tarafından hastane bahçesinde bıçaklandı.

"Artık yeter önlem alınsın" diyen Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, "Sağlık çalışanlarına şiddet gösterenler tutuklanmalı. Acil olarak bu önlem alınmazsa üzgünüm ki sağlık şehitlerimiz artacak" dedi.

Son günlerde yaşanan hemşire ve doktorlara yönelik fiziksel ve sözel şiddet olayları, "Sağlıkta şiddet nereye gidiyor" tartışmalarına yol açtı. Son olarak 8 Aralık günü Aliağa Devlet Hastanesi'nde Beyin ce Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Osman Saffet Doğanay, hastası olduğu ileri sürelen bir genç tarafından dört yerinden bıçaklandı. Acil ameliyata alınan doktorun hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, "Doktorumuzun çok şükür durumu iyi, hayati tehlikesi yok" dedi. Yaralanan doktora hukuki her türlü desteği vereceklerini belirten Başkan Yıldırım, yetkililerin sağlıktaki şiddet olaylarının sona ermesi için acil önlem alması gerektiğini söyledi. Türkiye'ye en uygun ve caydırıcı önlemin sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişilerin tutuklu yargılanması olacağının altını çizen Yıldırım, "Sağlık çalışanına şiddet gösteren kişilerin çoğu ceza almıyor. Tamamına yakını da tutuksuz yargılanıyor. Artık bu uygulamaya bir son verilmesi lazım. Vatandaşlarımıza sağlık hizmeti verirken şiddet gören sağlık çalışanlarını korumak, şiddet görmelerine engel olmak için acil önlemler alınmalı. Aksi takdirde daha vahim olaylarla karşılaşabiliriz" diye konuştu.

Tüm Sağlık Çalışanlarının Yanındayız

Fiziki veya sözel şiddet gören, sendikası ne olursa olsun tüm sağlık çalışanlarının yanından olduklarını, bu mağduriyeti yaşayan tüm sağlık personellerine hukuki destek verdiklerini anlatan Yıldırım, "Gece gündüz sağlık çalışanlarımızın refahı, huzuru, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümü için çaba gösteriyoruz. Herkesin hakkını korumak adına üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız. herseyden önce sağlık ve sosyal hizmet çalışanları can kurtarmaya çalışırken canımızdan oluyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Adalet bakanlığının bu konuda ciddi caydırıcı önlemler alması gerekiyor. Yoksa sağlık çalışanlarının bir çoğu kendi önlemini kendisi almak zorunda kalacaktır. Biz de bıçak, sopa, silah mı taşıyalım" diye konuştu.

Geçmiş Olsun Ziyareti

Yaralanan doktoru hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dilediklerini anlatan Yıldırım, "Doktorumuza acil şifalar diliyoruz.Bu tür vakaların olmaması için bilinçli eğitimli bir toplumun var olduğu bir Türkiye istiyoruz.Başta ailede ve okullarda bu bilincin oluşturulması gerektiğine inanıyoruz" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN