HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 5 Aralık 2016

Bu Belirtiler Kan Kanseri Habercisi Olabilir

Magazinizmir
Çaresi bulundu mu, bulunacak mı derken; tabii ki halâ dikkatli olmak gerek...

Önce haftalık saygın bilim dergisi Nature'da yayınlanan bir makale dikkatleri çekti. 7 aylık bir sürede vücudu kanserli hücreden tamamen arındıran çığır açıcı KANSER AŞISI'nın altında iki de Türk bilim insanının imzası vardı: Mustafa Diken ve Uğur Şahin...

15 yıllık bir araştırmanın ürünü olan bu aşı, bugünlerde 10 yıldır kanser tedavisi gören hastalar üzerinde uygulanıyor, başarılı sonuçlar alınmaya devam ediyor. Biz de resmi olarak duyurulacağı günü heyecanla bekliyoruz.
Ardından akciğer kanseri aşısı bulundu, üstelik Küba'da! 

Henüz Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmadı tabii, ama Kübalı doktorlar bu konuda oldukça iddialılar; söylediklerine göre Akciğer Kanseri Aşısı'nı çoktan geliştirdiler!

Özetle; 20. yüzyılı yerle bir eden bu beladan kurtulmak üzereyiz, belli ki çok az kaldı! Ancak kanser halâ çok ciddi bir sorun, halâ sevdiklerimizi bizden koparıyor. Üstelik çoğu zaman son safhasına kadar anlaşılamıyor, teşhis edildiğinde de çok geç olabiliyor...

Bu belanın en yaygın çeşitlerinden biri de "LÖSEMİ, yani Kan Kanseri" (Yeşilçam'cılık yapalım biraz)... Aşağıda sıraladığımız belirtilere sahip olmanız, yüzde yüz kan kanseri olduğunuz anlamına elbette gelmiyor. Ama yine de bir doktora görünseniz iyi edersiniz!

1. Yorgunluk, Halsizlik

Birçok sebebi var elbette bu durumun. Çok çalışmışsınızdır, grip olmak üzeresinizdir belki, belki de uykunuzu alamadığınız bambaşka bir sıkıntınız vardır... Amma velakin, yorgunluk ve halsizliğin sorumlusu kan kanseri başlangıcı da olabilir. Bu kanser çeşidinin göstergelerinden olan kansızlık (anemi), bitmek bilmeyen bir yorgunluk ve halsizliğe sebep olur.

Daha ilk maddeden '"Kanser miyim yahu!'" diye korkmayın elbet, diğer maddelere de bakalım...

2. Nefes Darlığı

Yine aneminin sebep olduğu bir durumdur bu; nefes darlığı, göğsün üstünde bir ağırlık hissetmek... Bir nokta daha; nefes darlığı kan kanserinin belirtisi olabileceği kadar, akciğer kanserinin de belirtisi olabilir.

Olmayabilir de. Diğer maddeleri de gözden geçirmek lazım.

3. Nereden Çıktığı Belli Olmayan Yaralar, Bereler...

Bunlar ortaya çıktığı anda doktora görünmek lazım zaten; kanser belirtisi olsun olmasın, vücutta nerden çıktığı belli olmayan yaraların berelerin ortaya çıkması oldukça korkutucu!

Kan kanseri göstergesi olan bereler genelde kollar ve bacaklarda ortaya çıkar. Yaraları ise burun kanaması, göğüste yaralar, diş eti kanamaları ve yüzde küçük çizikler olarak gözlemleyebiliriz. Bu durum trombosit eksikliğinden kaynaklanabilir; trombosit eksikliği de ne yazık ki kan kanserinin en akut halinin bir göstergesidir.

4. Diş Etlerinde Kabarıklık

Ağzın içini gösteren fotoğraflar oldukça can sıkıcı olabiliyor... O yüzden bir maddeliğine hayal edelim. Diş etlerinde kabarma rahatsızlığının elbette birçok sebebi olabilir, diş hekimine danışmak lazım... Ancak bir kan kanseri hastasının diş etleri mutlaka normalden çok daha kabarıktır.

5. Karın Şişkinliği, Sol Üst Kısımda Ağrılar

Pek az yemek yemenize rağmen doymuş hissetmeniz, karnınızın iki lokmada hemen şişmesi, erkenden doymanız... Kan kanseri hastalarının kesin olarak hissettiği başka bir rahatsızlık da budur. Bu durum dalağın şişerek mideye baskı yapması ile ortaya çıkar ve iştahsızlığa sebep olur.

Kan kanseri belirtilerinden biri olan dalak rahatsızlığı ilerledikçe karnın sol üst kısmında dayanılmaz bir ağrı oluşabilir... Dikkat etmekte fayda var.

6. Gece Terlemeleri

Odanızın sıcaklığı her zamanki derecesinde, aynı yorganla uyuyorsunuz, çarşaflarınız her zamankinden daha pamuklu da değil; ısırmıyor, kaşındırmıyor, yakmıyor... O halde neden her sabah su gibi uyanır oldunuz?

Gece terlemeleri kesinlikle araştırılması gereken bir rahatsızlık. Çünkü alışılmadık terlemeler genelde kan kanserine bağlı enfeksiyonlardan dolayı ortaya çıkar.

7. Fazlasıyla Solgunlaşmak

Akut veya kronik lösemi hastaları mutlaka ama mutlaka solgunlaşırlar, evin bir odasından başka bir odaya yürürken bile yorgunluktan soluk soluğa kalırlar.

Bu solgunluğun sebebi kırmızı kan hücrelerindeki azalmadır, ve çok çok ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkla uğraşıyorsanız; kan kanseri olmasanız bile mutlaka ciddi bir hastalıktan muzdaripsiniz demektir. Aynen doktora!

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN