HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 7 Şubat 2018

Bel ve Boyun Ağrılarından "Ameliyatsız Tedavi"

Magazinizmir
Bel ve boyun fıtığı hastalığında tedavi maksatlı uygulanan, aslında hiçbir etkisi olmayan, para kazanmaya yönelik uygulamalar insan sağlığına olumsuz etki ediyor.

Özel Gözde İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ozan Ganiüsmen, ülkemizde bazı fırsatçıların çekme, itme, sargılama gibi farklı yöntemlerle hastaları tedavi etmeye çalıştığını fakat tıbbi hiçbir dayanağı olmayan bu uygulamaların çok daha vahim sonuçlara neden olabildiğine dikkat çekti.

Bel-boyun fıtığı veya omurga kanalında daralma olan hastaların mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Ganiüsmen, bu konuda halkın daha bilinçli hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

Yaşlanmayla Birlikte Artış Görülüyor

Bel ve boyun ağrılarının 30 yaş üstü kişilerde daha çok görüldüğünü kaydeden Op. Dr. Ganiüsmen, yaşlanmayla birlikte bu yüzdenin arttığını belirtti.

Op. Dr. Ganiüsmen, hareketsiz yaşam, obezite, sigara ve alkol kullanımı, uzun süre oturarak çalışma, ağır kaldırma gibi omuriliğe baskı yapan bu etkenlerin bel ve boyun hasarlarına neden olabildiğinin altını çizdi ve şöyle devam etti: "Sigara kemik yapısında bozulmaya yol açıyor ve kireçlenmeye neden oluyor. Aşırı kilo ise bel bölgesindeki kıkırdaklara yük bindiriyor ve yapının elastikiyetini bozuyor. Bu durum 2 tip rahatsızlığa yol açıyor. Birinci grupta fıtıklar yer alıyor. Fıtık, omurların arasındaki kıkırdağın yırtılarak omurilik kanalına girmesiyle aniden gelişiyor. Her yaşta görülebiliyor. Bel ve sırtta zorlamayla, ani ve ters hareketle tetiklenebiliyor. İkinci grup ise daha çok yaşa bağlı olarak görülen sıklıkla bel ve boyun fıtığıyla karıştırılan omurga kanalında daralma hastalığıdır. Omurga kanalında daralma hastalığında, erken tanı ve tedavi önemlidir"

"Kanal Daralması"na Dikkat

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ozan Ganiüsmen, omurga kanalında daralma hastalığının, kireçlenme, kayma, fıtıklaşmaya bağlı olarak yaşanan daralma sonucu omurilik ve sinirlere baskı nedeniyle ortaya çıktığını dile getirdi.

Omurga kanalında daralmanın, hastalarda boyun, bel, kol ve bacaklarda ağrı uyuşma ve güç kaybıyla kendini belli ettiğini kaydeden Op. Dr. Ozan Ganiüsmen, "Bu rahatsızlık yaş ilerledikçe ortaya çıkar; bazı durumlarda doğuştan da kaynaklanabilir. Durağan hayat yaşayanlar, sigara ve alkol kullananlar ve ağır işlerde çalışanlarda hastalık riski artar" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN