HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 14 Aralık 2018

Baş Ağrılarınızın Nedeni Yanlış Nefes Aışkanlıklarınız Olabilir!

Magazinizmir
Çocukluktan itibaren öğrenilen yanlış nefes alışkanlıklarıyla hastalıklar arasında yakın ilişki olduğunu belirten Nefes ve Meditasyon Uzmanı Nevşah Karamehmet, migren ağrılarının altında disfonksiyonel nefes alışkanlıklarının yatabileceğini söylüyor.

El ayak uyuşmalarından baş dönmelerine, terlemeden dikkat dağınıklığına ve anksiyeteden migrene kadar 200'den fazla hastalık ve semptomun yanlış nefes almakla tetiklendiğini belirten Nefes ve Meditasyon Uzmanı Nevşah Karamehmet, doğal nefesle dingin ve odaklı bir zihne sahip olmanın, hayattaki blokajları ve limitleri ortadan kaldırarak kaliteli bir yaşama geçmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Migren Mükemmelliyetçilik ile de İlgili!

"Öğrenilmiş disfonksiyonel bir nefes alışkanlığınız varsa solunum kimyanızı gün içerisinde defalarca bozuyor olabilirsiniz. Bu da hücrelerinize yeterince oksijen gitmemesine ve çoğunlukla hipokapni dediğimiz, yüzlerce hastalığı tetikleyen duruma neden olabilir" diyen Nevşah Karamehmet, migrenin mükemmelliyetçilik ile ilişkine de dikkat çekiyor.
“Migren ağrısının 'mükemmeliyetçilik' ile ilgili olduğunu biliyorum. Şuana kadar çalıştığım yüzlerce kronik migrenlide gördüğüm kadarıyla, mükemmel olma çabasıyla kendileri üzerinde aşırı baskı kuruyorlar. İyi, güzel, doğru, dürüst olmak, her zaman ve her şeyi iyi, güzel, düzgün, mükemmel yapmakla ilgili bitmek tükenmek bilmeyen bir çabaları var. Bu, nefeslerine de yansıyor"açıklamasında bulunan Nevşah Karamehmet,mükemmel olma düşünce yapısına sahip kişilerin en küçük olaylarda bile kendilerini kasarak baskıladıklarının ve bunun sonucunda fiziksel olarak da yorgun düştüklerinin altını çiziyor.

Solunum ve Nefes Karıştırılıyor

"Solunum beyin refleksleri tarafından kontrol edilir ve kalbimiz nasıl çalışıyorsa solunum sistemimiz de aynen öyle otomatik olarak çalışır. Nefes ise bir davranış biçimidir ve manipüle edilebilir. Bizler bilerek ya da bilmeyerek nefesimize müdahale edebiliyor, rahatlamak adına, korkudan ve stresten uzaklaşmak adına nefesimizi bozuyoruz" açıklamasında bulunan Nevşah Karamehmet, yanlış nefes alışkanlığından dolayı ortaya çıkan ya da tetiklenen bir sağlık probleminde disfonksiyonel nefes alışkanlığı ortadan kalktığında iyileşme görülebileceğini de belirtiyor. Mucize Kursu’na gelerek nefesini açan migren hastalarınınhepsinin kendi kendine iyileştiğini, kurstan sonra baş ağrısı bile çekmediğini tecrübe ettiğini ve bu kişilerden birisinin de annesi olduğunu belirten Karamehmet,"Nefesteki yüzde 90 yanlış, aşırı nefes alma alışkanlığı. Kendinizi rahatlatmak için her aşırı nefes alışınızda psikolojik olarak belki rahatlıyorsunuz ama diğer taraftan solununum kimyanızı bozuyorsunuz. Bu sorunun önüne geçmek için de nefes alışkanlıklarının uzmanlar tarafından değerlendirilmesi gerekiyor" diyor.

www.nevsah.com
www.nfsyasamokulu.com

FACEBOOK İLE BAĞLAN