HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 15 Ocak 2018

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin En Doğal Yol

Magazinizmir
Kış aylarıyla birlikte artış gösteren salgın hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek önemli. Uzmanlara göre bunun en kolay yolu doğal besinleri tüketmek, bazı besinlere ise daha fazla ağırlık vermek.

Güçlü bir bağışıklık sisteminin, hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Gülen Ecem Kalkan, doğal besinlerle dengeli ve düzenli beslenmenin, kış ayları boyunca vücudun hastalıklara karşı direncini yükselteceğini belirtiyor. Günlük beslenmede bağışıklık sistemini destekleyen en önemli besin grubunun probiyotikler olduğuna dikkat çeken Kalkan, şunları söylüyor:

Kefir, Tarhana, Boza, Şalgam ve Turşu Tüketmeli

Bağırsak mikroflorasını değiştirerek sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz üzerinde yararlı etkileri görülen probiyotikler; kabızlık ve irritable bağırsak sendromuna iyi gelmekte, kanser riskini azaltmakta, bağırsaklarda kalsiyum emilimini arttırarak kemik sağlığının korunmasına yardım etmektedir. En önemli probiyotik gıdalar ev yapımı yoğurt, kefir, tarhana, boza, şalgam ve turşudur.

Maydonoz, Kuşburnu ve Domates C Vitamini Deposu

Vücuttaki virüs aktivitesini azaltmaya yardımcı olan en önemli bağışıklık destekleyicilerden birinin C vitamini olduğunu söyleyen Kalkan, “Ayrıca C vitamini, besinlerle aldığımızı diğer bazı besi ögelerinin vücutta kullanılmasına da yardımcıdır. Demirin, kalsiyum, bazı B vitaminleri, A ve E vitaminlerinin vücutta daha elverişli olarak kullanılmalarında gereklidir. Ülkemizde her mevsim C vitamini kaynağı sebze ve meyve bulunmaktadır. En önemli kaynakları portakal, mandalina, greyfurt, limon, maydanoz, kuşburnu ve domatestir” dedi.

Sarımsak ve Soğan Çok Önemli

Halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak ve soğanda bulunan kükürtlü bileşenlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade eden uzman doktor, soğan ve sarımsağın ayrıca tümör hücre çoğalmasını engellediğini ve kolesterol düzeyini azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi.

B12, OMEGA - 3 ve Yağlı Tohumlar Mutlaka Olmalı

Eksikliğinde, vücudun savaşçılarından nötrofillerin etkisinin azalarak bağışıklık sisteminde düşüşler meydana geldiğini vurgulayan Kalkan, B12 vitamini bakımından zengin olan kırmızı et, balık ve yumurta sarısının haftalık tüketimde mutlaka bulunması gerektiğini belirtti.

Haftalık beslenme planında Omega 3 yağ asitleri ile yağlı tohumların mutlaka yer alması gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı, “Balık, ceviz ve diğer su ürünlerinde bulunan Omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemini desteklediği ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu olduğu çalışmalarla gösterilmektedir. Haftada en az 2 gün balık tüketimi Omega desteği açısından elzemdir. Bununla birlikte ceviz, fındık ve bademde bulunan E vitamini, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığımız için oldukça önemli bir vitamindir. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı da koruyucudur” dedi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN