65 Yaşın Üzerindekilere Alzheimer Uyarısı

Özel Gözde İzmir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nazan Pekcan, çoğu kez yavaş ilerleyen Alzheimer'ın felç veya kafa travması geçirenlerde ve 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülme riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.Alzheimer'ın (Demans); beynin bilgi, davranış ve günlük yaşam aktivitelerini yapma konularında gösterdiği yetersizlik olduğunu belirten Dr. Nazan Pekcan hastalığın, kişilerdeki hafıza ve başka becerilerin de etkilenerek günlük hayatın düzenini bozması durumu olarak özetledi.
Dr. Pekcan, "Alzheimer hastalığı genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. 65 yaşın üzerinde yaklaşık her 10 kişiden birinde; 85 yaşın üzerinde ise yaklaşık her iki kişiden birinde görülmektedir" diye konuştu.

Unutkanlık Sebebi B 12 Eksikliği de Olabilir

Alzheimer hastalarında günlük yaşam aktivitelerini aksatacak derecede unutkanlık yaşandığına dikkat çeken Uzm. Dr. Nazan Pekcan, "Örneğin daha önce çok güzel yemek yapabilen bir kadın yemek yapmada sorunlar yaşamaya başlar ya da yapamaz. Tek başına alışveriş yapmada aksamalar, zorlanmalar yaşamaya başlar. Evine giderken kaybolma hastalarda sık görülen bir durumdur.
Ayırıcı tanıda mutlaka depresyon, B12 eksikliği, tiroid hastalığı düşünülüp tetkik edilmelidir. Eksiklik durumunda replasman tedavisi verilip hastanın şikayetleri takip edilmelidir. Alzheimer tedavisinde verilen ilaçlar, hastalığın ilerleyişini yavaşlatır. İlaç tedavisi yanında aile desteği, sosyal aktivitelere katılma çok önemlidir. Şu an elimizde bulunan imkanlarla hastalığı ortadan kaldırmak ne yazık ki mümkün değil" diye konuştu.

Her Unutkanlık Alzheimer Değildir

"Alzheimer hastalığında önceden kazanılmış becerilerin kaybı olur" diyen Dr. Pekcan, şunları söyledi: "Yol bulamama, içe kapanma, canlı hayaller görme de demansın belirtileridir. Yaşlanma ile birlikte çıkan unutkanlık bir hastalık değildir. Yaşlanmayla birlikte ılımlı unutkanlık olabilir. Bu durum ilerlemediği sürece herhangi bir hastalık belirtisi sayılmaz. Ama bu durumdaki yaşlıların unutkanlıklarında ilerleme olursa uzman tarafından görülmesinde fayda vardır. Her unutkanlık alzheimer değildir. Ailesinde de alzheimer olanlarda, felç geçiren, sık kafa travması geçiren hastalarda ve 65 yaşın üzerindeki kişilerde alzhimer olma riski daha yüksektir" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Özel Gözde İzmir Hastanesi, Nazan Pekcan, Alzheimer İzmir, İzmir Alzheimer, İzmir Sağlık, İzmir Sağlık Haberleri, İzmir Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Yaşam İzmir