5 Aylık Mira Bebek Yaşama Tutundu

Kafatası kemiklerindeki şekil bozukluğu nedeniyle beyin gelişimi eksikliği riski taşıyan Mira bebek 6 saat süren zorlu bir ameliyat sonrası yaşama tutundu.İzmir'de yaşayan Zahide ve Tuncay Örgen çifti, kızlarının kafatasındaki şekil bozukluğu rahatsızlığı nedeniyle farklı hastaneleri gezdi fakat bir çözüm bulamadı. Umutsuzluğa kapılan aile, yaptıkları araştırmanın sonunda Özel İzmir Egepol Hastanesi'ne gitti; Mira adlı 5 aylık kız bebek, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Baysefer'in gerçekleştirdiği remodelling (yeniden şekil verme) yöntemiyle sağlığına kavuştu.

2 Binde 1 Görülüyor

Prof. Dr. Alper Baysefer, 2 binde 1 görülen ve kafatasındaki şekil bozukluğu ile kendini belli eden nadir rahatsızlığın, müdahale edilmemesi halinde hem estetik olarak hem de bebeğin beyin fonksiyonları açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Yaklaşık 6 saat süren bir operasyonla birlikte bebeğin tamamen sağlığına kavuştuğunu söyleyen Prof. Dr. Baysefer, "Mira bebek, bize ilk geldiğinde 2 buçuk aylıktı. O dönemde operasyon yapmak yerine 5 aylık olana dek bekledik. Çünkü bu ameliyat 4 ve 9 ay aralığında daha başarılı sonuçlar veriyor. Mira'nın kafasının alın bölümü üçgen şeklindeydi ve beyine baskı yapıyordu. Bunun için cerrahi müdahale ile kemikleri açarak, remodelling (yeniden şekil verme) yöntemiyle yerlerini değiştirdik. Şu anda Mira 8 aylık ve oldukça sağlıklı bir bebek. 1 yıl içinde kafatası tamamen normal görünümüne kavuşacak" diye konuştu.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Baysefer, bebeklerinin kafasında şekil bozukluğu şüphesi duyan ebeveynlerin, bebeklerini bir beyin cerrahi uzmanına göstermeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bebeğin annesi 32 yaşındaki Zahide Örgen de, başarılı geçen ameliyatla birlikte dünyalarının adeta yeniden aydınlandığını belirterek tüm Egepol Hastanesi yetkililerine teşekkür etti.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Mira bebek İzmir, İzmir Mira Bebek, İzmir Sağlık, İzmir Sağlıklı Yaşam, Tuncay Örgen, Zahide Örgen, Prof. Dr. Alper Baysefer, Özel İzmir Egepol Hastanesi