HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 1 Mart 2018

10 Soruda Saç Sağlığı

Magazinizmir
Özel Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Direktörü Yasemin Gülgör saç sağlığıyla ilgili en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı.

Saç sağlığı ile ilgili toplumdaki aydınlatılması gereken bir çok konu olduğunun altını çizen Gülgör, "Haftada kaç defa saçlarımı yıkayabilirim." , "Bebeğimin saçları döküldü normal mi." , "Sıkı diyet yapıyorum, saçlarım dökülür mü" gibi sorularla çok sık karşılaştıklarını söyledi. Bu konular hakkında bilgi veren Gülgör, "Uygun şampuan ile saçı 2-3 günde bir yıkamak daha doğrudur. Kırılmış, işlem görmüş, yıpranmış saçı her gün yıkamak doğru değildir. Şok ve yanlış diyette saçın dökülme ihtimali çok fazladır. Sadece saç değil, bütün bağışıklık sistemi zayıflar. Unutmayın o kiloları 1 günde almadınız, hızlı vermek sağlıklı değildir. Bebekler de ise doğumdan hemen sonra bebeğin özellikle ensesindeki saçları dökülür bu olay anneyi üzse de tamamen normal bir durumdur. Bu doğal olayın önüne geçmemek gerekir lüzumsuz tedaviler uygulanmamalıdır" dedi.

Yasemin Gülgör

"Sıcak su ile mi yoksa soğuk su ile mi saçı yıkamak gerekir, saçım düzken kıvırcık, kıvırcıkken düz oldu. Mümkün mü, saç ekimi yaptırdım ilave tedavi gerekir mi, menopoz sonrası saçım azaldı. Neden, neden yaşlandıkça saçlarımız dökülür, kansızlık saçı döker mi" gibi soruların da yanıtını veren Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Direktörü Gülgör, şunları söyledi: 

"Saç dolaşım yoluyla beslendiği için yaş ile beraber bozulan dolaşım değişiklikleri bütün organları etkilediği gibi saçı da etkiler. Azalan hormon seviyesi de saçın dökülmesinde önemli rol oynar. Menopozdan sonra östrojen hormonu azalır ve saç genelde 5 yıl sonra dökülmeye başlar. Saç ekimi saç sayısını arttırmaz, sadece dağılım şeklini değiştirir. Dolayısıyla kalan saçı korumak ve ekilen saçı beslemek için tedavilere devam edilmelidir. Sıcak su saça zararlıdır ideal olan ılık veya soğuk su tercih edilmelidir. Saç şekli konusuna gelince nadirde olsa saç karakteri değişen vakalar görülebilir buluğ çağında ve kuaförde yaptırdığınız kimyasal işlemler ya da kullandığınız ilaçlar saçın karakterini değiştirebilir" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN