HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

RÖPORTAJLAR -- 12 Temmuz 2021

YAZAR-ŞAİR HALİT ŞENGİT İLE MAGAZİN İZMİR ÖZEL

Magazinizmir
“Şiir yazandan çok ona ihtiyacı olanındır.” Kırmızı Mürekkep Tüm Seçkin Noktalarda Raflarda!

 Söyleşimize sizi tanıyarak başlayabilir miyiz kimdir Halit Şengit? Bir günü nasıl geçer?
Öncelikle bu değerli röportaj için size ve ekibinize teşekkürlerimle başlamak isterim.
Evet, Halit Şengit 10 Mart 1987 İzmir doğumlu. Evliyim 1 kız çocuğu babasıyım. Lise mezunuyum ve ayakkabı üretiminde çalışıyorum. Gündüz ayakkabılarla akşam ailem ve şiirlerle geçiyor vaktim uzun zamandır...

Kitabınızı çıkarmayı ne zaman ve nasıl düşündünüz?
Yaklaşık 2 yıl önce yazdıklarımı kitaplaştırmaya karar verdim.
Bu düşüncemde sosyal medyanın gücü ön plana çıktı diyebilirim. Bana en çok özgüven veren şey sosyal medya hesabımda destek olan şiir dostlarım.

Konularınızı nasıl seçiyorsunuz? Konu seçimi tesadüfi mi oluyor ya da hayatta karşılaştığınız bazı olaylardan mı etkilenip yazıyorsunuz?
Her yazar/şair gibi bakıldığı zaman belli bir tarzım olsa da genelde tesadüfi çıkıyor şiirlerim ortaya. Bazen duyduğum bir kelime, bazen bir görsel, bazen yaşadığım bir olay mısralara dönüşebiliyor kalemimden...

"Kırmızı Mürekkep" şiir kitabınızda genel tema ve içerikten biraz bahsedebilir misiniz?
Kimi zaman sevgiliye hasret,
Bir melankolik,
Kimi zaman vuslata ermiş bir âşık,
Kimi zamanda insana!
Ve geçmişe hasret bir beşer diyebiliriz...

Yazın yolculuğunda gelecek ile ilgili projelerinizden bahseder misiniz?
Şiir konusunda her geçen gün daha kaliteli, üzerine koyarak üretim sağlamak ve sırasıyla dergiler, sosyal platformlar ve yeni kitaplarla insanların ruhlarına misafir olabilmek...

Ne tür okuyucu kitlesine hitap ediyorsunuz?
Meşhur söz vardır hani;
“Şiir yazandan çok ona ihtiyacı olanındır.” diye...
Hitap ettiğim kitle de kimi zaman benimle birlikte çocukluk, gençlik yıllarına dönenler...
Kimi zaman ayrıldığı sevgilisine seslenenler, kimi zaman kavuşamadığı sevdiğini yüreğinde hissedenler ve kimi zaman kavuştuğu aşkına şükrünü sunanlar diyebiliriz...

"Kırmızı Mürekkep" ile birlikte güzel bir okur kitlesi yakaladınız bunu yakinen takipteyim. Kitap ile sizce ilgili dönütler nasıldı?
Instagram sayfam bu konuda çok belirleyici oldu dünden bugüne binlerce şiir dostu destekçim var sayfamda, hepsinin önemi büyüktür.
Kitap yorumlarının en başında gelen ise kitabın samimiyeti ve bu beni çok mutlu ediyor en güzel ilişkiler samimiyetle başlar hayatta yazar okuyucuda öyle bence.

Peki, bu yolculukta ne zaman ben artık yazarım diyebildiniz? Ya da kendinizi "Yazar" olarak tanımlıyor musunuz? Sizde Estağfurullah Aslı Hanım gönül işçisiyim diyenlerden misiniz?
Evet, ben de 2. Kısma dâhil ediyorum kendimi genel anlamda. Resmî olarak belki platformlarda yazar/şair kelimeleri yer alsa da ismimin önünde benimkisi henüz bu yolda emeklemek diye düşünüyorum. Daha çok mürekkep akıtıp çok pişmek gerek o kelimelerin içini doldurabilmek için.

Halit Şengit
İnstagram: halit_sengit
Facebook: Kırmızımürekkep
Twitter: HalitSengit

FACEBOOK İLE BAĞLAN