HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

RÖPORTAJLAR -- 9 Eylül 2021

Ünlü Boya’dan 30 Ülkeye İhracat

Magazinizmir
Sektörde satışlar, 2020 Mart ayından itibaren sürekli artış gösterdi. Satışlar artınca maliyeti düşürmek isteyen bazı merdiven altı firmalar, sahte içeceklerde de kullanılan metanol kullanarak insan sağlığını tehlikeye atarken çevreye de zarar veriyor. Sektörün güçlü firmalarından Ünlü Boya’nın Genel Müdür Yardımcısı Zafer Şengeldi, sektörle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 Sektörün güçlü firmalarından Şengeldi, “Kaçak içkilerde metanol sıkıntısı vardır bizim sektörde de özellikle tiner grubunda bu alkol hammadde olarak kullanıldığında direk insan sağlığına olumsuz etki eder. Tiner atıldıktan sonra yüzeyden yukarı doğru çıkan ve solunan bir malzeme. Direk olarak insan sağlığını olumsuz etkileyen bir madde.
Biz ‘Ünlü Boya’ olarak bu konuda çok hassasız. Vatandaşlar zararlı maddeler içermeyen güvenilir firmalardan alışveriş yapmalı. Eskiden orsol benzol vardı. Bunlar yasaklandı. Sektörde metanolü tiner gruplarında kullanan merdiven altı firmalar var. Biz ürünlerimizde ‘Metanolsüz’ ibaresini özellikle yazarız. Ayrıca N71-3 belgesine de sahibiz. Bunlar sağlık açısından önemli detaylar. Çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir diğer grubumuzda su bazlı boya gruplarımız var. Bahçe mobilyasından, yemek masasına, kapıya pencereye kadar uygulanan su bazlı bir sistem. Ağır metaller içermeyen bir hammadde yapısı var. Kalite ve dayanıklılık anlamında ithal ürünlerle rahatlıkla yarışabilen bir ürün grubu.”

“Tüm dünyada satışlar arttı”

Pandeminin sektöre etkisi ile ilgili bilgi veren Şengeldi, “İlk pandemi ayında piyasa biraz kilitlendi. Kısıtlamalar başladıkça evde kaldıkça herkes işleri kendisi yaparak perakende sektöründe ciddi bir hareketlenme yaşadık. O konuda ciddi satış rakamlarına ulaştık. İnsanlar evde kaldıkça evlerine bakım yapmaya güzelleştirmeye başladı. Bunun etkisi hala devam ediyor, sektör iyice hareketlendi. Bizim boya kültüründe hep ustaya işi emanet etmek vardı ama bir süredir vatandaşlar kendi malzemelerini kendileri alarak dekorasyon işlerini kendileri çözmeye çalışıyor. Dünyada Amerika gibi ülkelerde profesyonel boya ve dekorasyon işleri maliyetli olduğu için oralarda dev yapı marketler oluşmuş durumda. İnsanlar kendileri uzun zamandır işlerini kendileri çözmeye çalışıyorlar. Artık ülkemizde de bunu görüyoruz. Online satışlarda da ciddi artışlar yaşadık. İnsanlar kendileri bir şey yapmak için online alışverişe de yöneldi. Biz de boyadukkanı.com ve tüm online pazaryerlerinde yerimizi çoktan aldık. Ciddi satış rakamlarına ulaştık ve online satış rakamlarımız da her geçen gün artıyor. Cuma günleri özellikle perakende satışlarda kuyruklar oluştu mağazalarımızda. Su bazlı boyalara talep arttı. Vatandaşlar araştırarak su bazlı ürünlere yöneldi. Biz ülke olarak Avrupa’nın çok çok gerisinde boya kullanıyoruz. Yunanistan’da boya kullanımı bizim kullanımımızın tam 2,5 katı civarında. Biz daha az boyuyoruz. Sezonda bir boya yapıyorlar. Kaliteli boyaları tercih ediyorlar. Ülkemizde tüketim miktarları pandemi de biraz artmaya başladı.” İfadelerini kullandı.

“AB normlarına uygun ürünler üretiyoruz”

Vatandaşların boyada güvenilir firmaları tercih etmesi gerektiğini vurgulayan Şengeldi, Ünlü Boya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şengeldi, “1968’den beri pazarın içinde bulunan sektörün güçlü ve tecrübeli firması Ünlü Boya 1998’de kurduğu fabrika ile hem yurt içine hem de yurtdışına boya üretiyor. Başta Ortadoğu ve Orta Asya ülkeleri olmak üzere yaklaşık 30 ülkeye boya ve boya ürünleri ihracatı yapıyoruz. Hem ARGE çalışmaları ile yeni ürünleri sektöre kazandırırken hem de aldığı belgeler ile güvenliğin ve sağlığın altını çiziyor. Menemende yer alan 20 dönüm arazi üzerine kurulu üretim tesisimiz ve yaklaşık 150 çalışanımızla tüketici odaklı ve kaliteli ürünlerimizi hem Türkiye’ye hem de dünya ülkelerine satıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin tamamı çok sıkı bir kalite kontrol denetiminden geçiyor. AB normlarına uygun ürünler üretiyoruz. 3 binin üzerindeki ürün çeşidi ile Ünlü Boya olarak çocuklarımıza sağlıklı bir çevre bırakmayı amaç ediniyoruz. “
En çok tercih edilen renkler bej ve gri renkler
Gri ve bej renklerin en çok tercih edildiğini aktaran Şengeldi “Bej ve gri tonlar tercih ediliyor. Sonra da kırık beyaz ve açık renkler seçiliyor. Sonra da dekorasyon amaçlı koyu renkler seçiliyor. Evde bir duvarı bile dekoratif renkler seçilebiliyor. Bahçe mobilyalarında tik renkleri tercih ediliyor. Boyada dekoratif olma özelliği var bir de koruma özelliği var. Bu ikisini sağlayan boyaları tercih edin.” Dedi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN