HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

RÖPORTAJLAR -- 9 Eylül 2021

Uluslararası Lojistik’te Mentor Olmak!

Magazinizmir
İzmir’de uluslararası taşımacılık noktasında hizmet veren Mentor Lojistik Limited Şirketi Sahibi Cenk Ergen ile başarısının sırrını ve gençlere örnek olacak nitelikteki kariyerinin detaylarını konuştuk.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Almanya’da doğdum ve çok küçük yaştan bu yana ticaretin içerisindeyim, henüz 17 yaşımda Kapalı Çarşı’da çalışarak başladığım ticaret hayatımda 26 yıllık bir lojistik kariyerinin ardından 2014’te Mentor Lojistik’i hayata geçirdim. Burada çalışanlarımızla bir aile ortamı kurmak için tüm gayretimizle çalıştık ve şu an dünyanın her tarafında iş birliği yaptığımız acentelerimizle Freight Forwarder olarak lojistik sektöründeyiz.

Mentor Lojistik’ten bahseder misiniz?

Ben yaklaşık 25 yıl Arkas’ta çalıştıktan sonra patronlarımla el sıkışarak dostane bir şekilde ayrıldım. Dolayısıyla 26 yıllık Lojistik sektöründeki deneyimimim üzerine kuruldu burası. Şu anda 33 yıldır bu sektördeyim. “Bu işi bilmiyorum ama öğreniriz diyerek” değil “Biz bu işi çok iyi biliyoruz.” diyerek kurulduk. Yurt dışında yaygın bir acente ağımızla dünyanın her yanına hizmet veriyoruz. Kara, hava ve deniz taşımacılığında her türlü hizmeti veriyoruz. Sektörde uzun süre çalışınca çok ciddi bir network’ünüz ve her yerde bir acenteniz oluyor. Dünyanın bütün ülkelerinde ithalat ve ihracat çalışması yaptığımız acentelerimiz mevcut. Freight Forwarder olarak bizim ekipmanımız tırımız depomuz gemimiz yok. Biz müşteriyle nakliyeci arasında müşterilerin taleplerini göz önünde bulundurarak aracılık yapıyoruz. Yurtdışı partnerlerimizle ihtiyaçlara akılcı çözümler bularak kapıdan kapıya hizmet veriyoruz.

Mentor Lojistik’in vizyonu ve misyonunu nasıl tanımlarsınız?

Benim için vizyon hayal gücü demektir. Her şey hayal etmekle başlar. Diğer yandan sektörün içerisinde çok uzun süreler olduğum için ihtiyaçları çok iyi biliyorum. Her dakika ulaşılabilir olmak çok ama çok önemli, biz de müşterilerimize bunu sunuyoruz. Türkiye genelinde çok firma var ama bizim kadar iyi hizmet veren firma sayısı çok az. Biz zamanımızı çok iyi kullanırız. Müşteriye iyi hizmet vermek için öncelikle çok iyi ekip olmanız gerekiyor. Önce siz iyi olacaksınız, iyi bir takım oluşturacaksınız o zaman şampiyonluğa oynarsınız, biz de iyi bir takımız. 33 yıllık deneyim tek başına bir işe yaramaz o deneyimleri aktarmadıkça. Balığı tutup önüne atamazsın nasıl tutulacağını öğretmek lazım önce.

Mentor Lojistik’in sektördeki diğer rakiplerden artı yanı sizce nedir?

Çözüm odaklıyız ve kriz anında siz bunu çözebiliyorsanız o zaman müşteri sizden vazgeçemiyor. İletişim kurduğunuz insanların stresini azaltır sakinleştirirseniz size güven duyarsa işinizi iyi yaptığınıza inanır. Müşteriye güven vereceksiniz kolay ulaşılır olacaksınız taleplerine çok hızlı geri dönüş yapacaksınız. Bunu yapan firma sayısı çok az firmalardan cevap gelmiyor arayıp ulaşamıyorlar geç geri dönüş yapıyorlar. Firmamızın adının mentor olmasını ben istedim çünkü mentor kılavuz demek, yol gösteren, öğretmenlik, danışmanlık yapan demektir. Bizim işimiz bu biz müşteriye yol gösteriyoruz.

Peki sizce başarınızın sırrı nedir?

Biz işimizi aşkla yapıyoruz. Burası benim çocuğum gibi. Benim 3 tane çocuğum var burası 4. oldu. Çalışanlarımla da çok yakınım, dertlerini sıkıntılarını biliyorum o yüzden kalabalık çalışmayı pek sevmiyorum aile dokusu bozuluyor çünkü kontağı kaybediyorsunuz. Önemli olan bu işe gelirken mutlu ve isteyerek gelmek sonrası zaten halloluyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN