HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

RÖPORTAJLAR -- 13 Eylül 2021

GENÇ OYUNCU İPEK FİLİZ YAZICI İLE MAGAZİN İZMİR ÖZEL

Magazinizmir
Pırıl pırıl, ışıl ışıl bir genç kadın İpek Filiz Yazıcı…. Çok küçük yaşlarda reklam filmleriyle başladı kariyeri, ardından farklı karakterleri canlandırdığı diziler geldi. Ama biz, Netflix’in ilk yerli gençlik dizisi Aşk 101’de oyunculuğunun ve star ışığının daha çok farkına vardık. Dönemin popüler isimleriyle röportaj yaparken, aynılaşmadan, karşımdaki insanın en samimi ve gerçek yönlerini ortaya çıkarmayı hedefliyorum. İpek’le konuşurken bunun için çok da çaba harcamama gerek kalmıyor. Karşımda ne istediğini bilen, son derece samimi, farkındalık seviyesi yüksek biri var. Kariyer basamakla

1- Yazar Jorge Amado; “İnsanın anayurdu çocukluğudur” demiş. Sen nasıl bir çocuktun, hangi duygu seni çocukluğundaki “yuva” kavramında hissettirir ?

 

Huzur ve güven. Olduğum yerde içsel olarak hiç bir huzursuzluk hissetmiyorsam orası benim yuvamdır. Huzursuz olduğum hiç bir yerde bulunmak istemem orayı direkt terk etmek isterim. Çocukken de bu böyleydi hâlâ daha böyle.

 

2- Nasıl bir ailede büyüdün ? O günlere ait neler anlatmak istersin ?

 

Sevgi dolu bir ailede büyüdüm ben. Hem anne hem de baba tarafının ilk torunuydum. O yüzden biraz torpilliydim diyebilirim :) Çok güzel bir çocukluk geçirdim. Mahalle arkadaşlarımla sokakta oyunlar oynayıp dizlerim yara bere içinde de kaldı, evde barbie bebeklerimle farklı dünyalara dalıp gerçeklik algısını unuttuğum zamanlarda oldu. Her şeyi dozunda çok yeterli yaşadım.

 

3- Çocukken ileriye dönük hayallerinin arasında hangi meslekler vardı ?

 

İç mimar olmak isterdim. İlkokuldan Lise sona kadar hep bunu istedim. Ama son dakika hayat bana başka bir yol çizdi...

 

4- Peki oyuncu olmaya nasıl karar verdin ? Bu yola nasıl çıktın ?

 

Bebekliğimden beri zaten ufak tefek reklam filmlerinde rol almaya başlamıştım. Ama net olarak ‘Ben buraya aitim’ dediğim zaman Aşk 101’le beraber oldu. Ondan öncesinde meslek olarak değil de hobi olarak yapmayı düşünüyordum. Bir proje kaderimi değiştirdi diyebiliriz.

 

5- Çok genç yaşta meslek sahibi olmak sana neler kazandırdı ?

 

Yaşadığımız tecrübelerle yaşantımızı istediğimiz hâle getirdiğimiz için genç yaşta bunu tecrübe edip neyi isteyip neyi istemediğime karar vermek son derece avantajlı ve ayrıcalıklı bir durum bence.

 

6- Oyunculukta hayal ettiğin yer neresi; şu an o yere ne kadar yakınsın ?

 

Hayallerim değil hedeflerim doğrultusunda ilerlemeyi tercih ediyorum. Önüme koyduğum her hedefe çok kısa sürede ulaştım.

Tabii ki mesleğimle ilgili gelmek istediğim bir nokta var. Oraya ulaştığımda zaten hepiniz öğrenmiş olursunuz :)

 

7- Netflix gibi bir platformda dünyaya açılmak nasıl bir duygu ?

 

Dünya çapında Netflix gibi bir platform, Aşk 101 gibi bir dizi ve ekibiyle tanınıyor olmaktan çok gurur duyuyorum. Ekibimi ve yaptığım işi çok seviyorum. Bu sayede dünya’nın her bir tarafından bir izleyici kitlesine sahip olmak bana inanılmaz hissettiriyor.

 

8- Aşk 101 projesi sana geldiğinde neler hissettin ? Dizi kadrosuna dahil olmaya nasıl karar verdin ?

 

İlk teklif geldiğinde zaten inanamadım. Çok heyecan vericiydi görüşme aşamaları benim için. Senaryo ve vadedilen hedefler son derece tatmin ediciydi. Ekibi de öğrendikten sonra içinde bulunmaktan çok keyif alıcağımdan emin olduğum bir proje olucağına inancım tamdı. Nitekim öyle de oldu. İyi ki de olmuş.

 

9- Işık, dizide öğrenci temsilcisi ve her bakımdan örnek bir öğrenci. Sen nasıl bir öğrenciydin

 

Işık’tan çok bir farkım olduğu söylenemezdi aslında. İdare ve öğretmenler tarafından çok sevilen bir öğrenciydim. Hep sınıf başkanı olup idari tarafla iyi geçinirdim. Aşağı yukarı ben de Işık gibi bir öğrencilik hayatı geçirdiğimi söyleyebilirim.

 

10- Dizide 90’ların Türkiye’sindeki gençlik anlatılıyor. Sence gençlik o günden bugüne nasıl bir değişiklik geçirmiş ?

 

Ben 90’lar Türkiye’sinde gençliğimi yaşamadım. Keşke yaşayabilseydim. O dönem her şey daha samimiymiş ve insanların birbirine olan bağlılığı daha fazlaymış. Şu an birine güvenmek için beş kere düşünmek gerekiyor. Teknolojinin de gelişmesiyle bu samimiyet ve bağlılık daha farklı bir yere evrildi bence.

 

11- Canlandırdığın “Işık” karakteri sana ne kattı ?

 

Işık kendi doğrularıyla yaşamayı değil, sıradanlığın getirmiş olduğu konforu bozmak istemeden yaşamayı tercih eden bir karakterdi. Sanırım diziden herkesin çıkarttığı sonuçla benim Işık’tan öğrendiğim şeyler hemen hemen aynı. Işık’tan bir alıntıyla;

‘Mutluluk kendini her şeye layık görmek, hayat bana ya bir tane ben varım diyebilmek. Kimsenin kalbini kırmıyorsan, hiç kimseye bir zararın yoksa neyi tutuyorsun ki ?’

 

12- Işık aşk konusunda bilirkişi =) Sen aşkı nasıl tanımlarsın ?

 

Herkes için çok başka tanımı, herkese hissettirdiği çok başka duygular var bence aşkın. ‘Aşk tanımlanabilecek bir şey mi?’ sorusunu soruyorum kendime. Cevap alamıyorum. Kelimlerin çok da yeterli olduğu bir alan değil bence.

 

13- Aşk bir süre sonra bağlılıktan, bağımlılığa dönüşebiliyor. Sence bu dengeyi kurmanın bir matematiği var mı ?

 

Aşkın bir matematiği olduğunu düşünmüyorum. Öyle olsa o aşk olmaz zaten.

 

14- Bir proje sana teklif edildiğinde, kabul etmende neler etkili oluyor ?

 

Bizim sektörde olan herkesin bildiği gibi bu işin bir sürü parametresi var tabii ki. Senaryo ve karakter içime sinmeden bir yola çıkmak işimi yapmamı zorlaştırır. İnandığım yolu takip etmek bir numaralı prensibim.

 

15- Oyunculuk dışında bilmediğimiz hünerlerin var mı ? Bu meziyetlerden hangisini kamera önünde de göstermek istersin ?

 

Ben genel olarak becerikli bi tipim :) Elinden her iş gelir dedikleri birisiyim. Şu sıralar resim yapmaya sarmış vaziyetteyim. Ressam bir kadını oynayıp filmde/dizide kullanılcak resimleri de kendim yapmayı çok isterim.

 

16-Kendini Google’lıyor musun ? Google'da hakkında doğru bilinen yanlışlar var mı, varsa neler ?

 

Kim Google’lamaz ki :) Ara sıra girip bakıyorum ne var ne yok diye.

Eskiden doğum tarihim ve dolayısıyla burcum yanlış yazılıyordu sürekli. Ama sanırım düzeltildi artık.

 

17- Sosyal medya takipçilerinle aranın gayet iyi olduğunu görüyorum. Hem mesafeli, hem ulaşılabilir, hem de nezaketli bir imaj çizdiğin kesin. Oradaki sınır nedir sence ?

 

Açıkçası o sınırı çizmek bir oyuncu olarak çok zor. Çok paylaşım yapıldığında hemen laf ediliyor ‘Influencer oldun başımıza’ diye...

Az paylaşımda da etkileşim olarak olay başka yerlere gidiyor. Ama sanırım ben onu yavaş yavaş ayarlamaya başladım. Tatlı bir iletişimimiz var takipçilerimle seviyorum o dünyayı.

 

18- Gerçekleşmesi için çok çaba sarf ettiğin, hayaller kurduğun; ancak gerçek olduğu an, beklediğin etkiyi yaratmayan bir arzun oldu mu bugüne dek ?

 

Tabii ki. Hayatımın hemen hemen her alanında yaşadım bunu. Artık ‘Hayırlısı’ diyorum. Gerçekten de hayırlısı oluyor. Olmayan bir işe üzülürken hemen arkasından beni ondan daha çok tatmin eden bir iş çıkıyor karşıma. Hep böyle oldu. Ya da tam tersi. O yüzden artık üzülmüyorum veya çok mutlu olup tamamen ona bağlanmak yerine akışına bırakıyorum bazı şeyleri.

 

19- Hayattaki en büyük ilham kaynakların, seni motive eden şeyler neler ?

 

Mutluluk. Çevremdeki insanların ve ortamın mutlu, huzurlu olması beni de aynı ruh haline çekiyor. Mutluyken her şeyi daha istekli yapıyorum. Hayattan keyif alıyorum.

 

20- Spor ve sağlıklı beslenmeyle aran nasıl ? Özel olarak uyguladığın bir beslenme çeşidi ya da spor programı var mı ?

 

Hiç bu konuya girmeyelim :) Henüz o istikrar seviyesine ulaşamadım. Elbet bir gün diyelim...

 

21-Saç ve cilt bakım rutinin nedir ?

 

Saçlarıma genellikle iki ayda bir keratin bakım uygulatıyorum kuaförümde. Onun dışında şampuan değiştirmemeye özen gösteriyorum.

Cildimde de ayda bir cilt bakımına gidiyorum Cilt tipime uygun nemlendirici ve serumlardan kullanıyorum :) Maske yapmayı da çok severim.

 

22- Tarzını nasıl tanımlarsın ? Kıyafet seçimi yaparken en çok neye dikkat edersin ?

 

Tarzımı tanımlayamam sanırım. Kendime yakıştırdığım her şeyi giyerim. Genellikle ruh halim etkiler bunu. Proporsyona göre giyinmek en önemlisi bence.

 

23- Yoğun bir tempoyla çalışırken vücudunu ve ruhunu dinlendirmek için neler yapıyorsun ?

 

Kaostan uzak bir şekilde huzurlu hissettiğim insanlarla beraber geçirdiğim sakinlik... Yalnız kalmak da iyi gelir zaman zaman. Film, müzik, sevdiğim diziyi izlemek yani kısacası kendime vakit ayırmak.. Bu arada bazen de hiç bir şey yapmamak. Sadece uzanmak...

 

24- Kendine ayırdığın rahat bir gün nasıl geçer, neler yapmaktan hoşlanırsın ?

 

Gezmeyi severim ben :) Çıkıp alışveriş yaparım. Arkadaşlarımla çay kahve içerim. Eve gelince kardeşimle zaman geçiririm. Kardeşimle kocaman bi kaseye mısır patlatıp dizi/film izlemek en sevdiğim şeylerden :)

 

25- Bundan sonrası için neler var hedeflerinde ?

 

Hayatımda yaşanıcak her gelişmenin bana katacağı bütün tecrübeler doğrultusunda sağlığın ve huzurun eksik olmadığı güzel yollardan geçip hak edilene ulaşma yolculuğu :) Ve bu yolda yanımda olacak olan sevdiğim insanların sonsuz desteğini hissetmek…

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN