HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MODA -- 12 Şubat 2020

GİYSİ İLE MODA ARASINDAKİ EŞİKTE “İLERİ DÖNÜŞÜM/UPCYCLİNG” SERGİSİ

Magazinizmir
BİLGİ Moda Tasarımı Bölümü öğrencilerinin tasarımlarından oluşan “İleri Dönüşüm/Upcycling” sergisi görücüye çıktı. Giysi ile moda arasındaki eşiği yeniden tartışmayı hedefleyen sergi, 17 Şubat’a kadar santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde sanat ve moda severlerin ziyaretine açık olacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin tasarımlarından oluşan “İleri Dönüşüm/Upcycling” sergisi, giysi ile moda arasındaki eşiği yeniden tartışmayı hedefliyor. BİLGİ Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İrem Arıkan Ekşi ile Araştırma Görevlisi Ülker Tatlıdil’in yürütücülüğünü yaptığı sergide 1’inci sınıf Tasarım Stüyosu dersini alan öğrencilerin işleri yer alıyor. Sergi, başta giysi ve tekstil atıkları olmak üzere tüm maddi materyal atık yığınları arasında güncel konular bağlamında yeni bağlantılar ve öyküler kurmayı amaçlıyor.


Serginin ana teması ve modanın yeni tutkusu olan ileri dönüşüm; Jean Paul Gaultier’in 80/81 Sonbahar-Kış Çöp Torbası Elbisesi ile dışa vurduğu, modanın çevremizdeki her malzeme ile yaşanabileceği iddiasından çokdaha fazlasını hayal eden bir akım. Bugünkü anlamıyla ise ileri dönüşüm, bireysel özlemlerin gelip geçiciliğini ifade ediyor. Sanal evrenimizdeki albenili kaynakların maddi evrenimizdeki kaynaklarla bağını ustaca ören modanın güncellenme ve yüzleşme pratiği olarak öne çıkıyor.
 

“İleri Dönüşüm/Upcycling” sergisi, 17 Şubat’a kadar İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde sanat ve moda severlerin ziyaretine açık olacak.

Tasarımlarıyla sergiye katılan öğrenciler; Ahmet Sezer Tayfur, Alireza Behnejad, Berfin Sevinç, Berfu Ercan, Buse Barlas, Cansel Özsoy, Cemre Çam, Demet Yavuzyiğit, Dilan Akgüloğlu, Ece Kaya, Eda Uzmanyılmaz, Elif Pamukcu, Ezgi İlayda Yaslan, Fatma Erken
Görkem Cihaner, Hala Amir Akram Al-Najjar, Hande Yüksel, İrem Cerit, Jeyla Mammadova, Jude Kahhaleh, Melis İşler, Melis Vatansever, Merve Ayata, Mevsim Doğan, Miray Öztura, Mohammad Faisal Mustafa Aloran, Naz Sevim, Nida Nur Karadaş, Nisa Çiçek, Nur Melis Sezgin, Nurana Mansurova, Orhan Bayraktaroğlu, Pelin Su Karasu, Safiye Kaptanoğlu, Sema Karslıoğlu, Senem Kaplan, Seray Tuğrul, Sığla Kaynak, Sümeyye Karabulut, Şenil Konuralp, Taha Erdem Etyemez.
 
FACEBOOK İLE BAĞLAN