HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MODA -- 29 Temmuz 2020

En Renkli Gün; Dünya Ruj Günü

Magazinizmir
29 Temmuz Dünya'da 'Dünya Ruj Günü' Olarak Kutlanıyor

Her kadının sevgilisi olan makyajlarımızın kahramanı ruj, bugün daha da anlamlı bir hale geliyor. Çünkü 29 Temmuz tüm dünyada, Dünya Ruj Günü olarak kutlanıyor. Bu renkli tarih, birçok ünlü kozmetik markasının da bugüne özel kampanyaları ile makyaj ve kozmetik severler için daha da keyifli bir hale geldi.

Makyajın Kahramanı Olan Rujun Tarihçesi Çok Eskilere Uzanıyor

Milyonlarca yıl önce, Antik Mısır’da doğal pigmentler ve hayvan yağları karıştırılarak günümüz rujlarının temeli oluşturulmuştu. Ama bu karışım kötü koktuğu için, zamanla bazı çiçeklerin esansları da bu karışıma eklendi. Mezopotamyalılar ruj yapımında maden ezerken, Mısırlılar koyu bir alg olan fucus-algin ile iyot, brom ve mannitol gibi maddeleri kullandı. Kleopatra’nın dudaklarını karınca ve karmin böceğinin ezilmesi ile elde edilen kırmızı bir rujla boyadığı düşünülmektedir. İlk ticari rujlar ise, 1884 yılında ortaya çıkmıştır. Parisli parfüm üreticileri bu dönemde kozmetik ürünleri satmaya başlamıştır. 1890’ların sonunda Sears Roebuck dudak ve yanak rujlarını tanıtmıştır. Maurice Levy ve James Bruce Mason ruj ticarinde önemli iki isimdir.

Tarzınızı Yaz Renkleri İle Tamamlayın

Makyajın olmazsa olmazı rujlar, 2020 yılı trendi renkler ile daha da göz alıcı bir hale geliyor.  Her dönem olduğu gibi, tahtını kimselere vermeyen kırmızı ruj 2020 yazının vazgeçilmezleri arasında. Bu yılki trendlerde ‘göz alıcılığın’ ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan mor ve pembe renkleri de oldukça ön plana çıkıyor. Şeftali tonları ve antik pembe gibi çeşitleri ile sade makyajı severler için de bir tercih sunuyor.

 

 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN