HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 10 Kasım 2016

Zülfü Livaneli Sanatçı Dostlarıyla 50. Yılını Kutladı

Magazinizmir
Zülfü Livaneli, sanat hayatının 50’nci yılını “50. Yıl Bir Kuşaktan Bir Kuşağa” konseriyle kutladı. Zorlu PSM’de gerçekleşen, geliri Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma (ÇABA) Derneği’ne bağışlanan konserde müzik dünyasının pek çok önemli ismi de konuk sanatçı olarak sahneye çıktı.

50. sanat yılına özel düzenlenen konserde, dostları Zülfü Livaneli’yi yalnız bırakmadı. Sezen Aksu, Funda Arar, Kardeş Türküler, Kenan Doğulu, Kubat, Linet, Sıla, Yaşar, Yeni Türkü, Göksel, Feridun Düzağaç, Bekir Ünlüataer ve Yonca Lodi, Zorlu PSM’deki konserde sahneye çıktı. Gecede Zülfü Livaneli’nin bir şarkısını da yaşları 6 ile 19 arasında değişen 60 çocuktan oluşan Çocuk Kalbim Seni Söyler Korosu seslendirdi.

Turhan Yükseler Orkestrası eşliğinde Zülfü Livaneli şarkılarının seslendirildiği görkemli gece, Çocuk Kalbim Seni Söyler Korosu’nun performansıyla başladı. Koro “Sevdalım Hayat”ı seslendirdi.

- Yonca Lodi (Sus Söyleme):

"Bana, Türkiye’nin müziğini öğreten adamın karşısında şarkı söylüyorum. Böyle bir ustanın yanında seve seve sonsuza kadar çırak olurum. Bu gecede yer almak benim için büyük onur."

- Linet (Sevda Değil):

"Birçok kez sahneye çıktım ama hiç bu kadar heyecanlanmamıştım. Ağzım, dilim kurudu. Neyse ki bu iliklerime işlemiş bir şarkı. O kadar ezbere okudum ki burada değildim. Bu projede olmaktan gurur duyuyorum. Artık ölsem de gam yemem."

- Feridun Düzağaç (Kardeşin Duymaz):

"Şarkı yazmanın, yazdığın şarkılarla kalplere dokunmanın ne kadar kutsal ve kıymetli bir duygu olduğunu gösteren, bu farkındalığı bende ilk yaratan insandır Zülfü Livaneli. Şu anda yaşadığım hayatın fikir babasıdır."

- Kubat (Memik Oğlan):

"Ağabeyimiz, en kıymetlimiz. Kuşaktan kuşağa söylenecek şaheserlerinle iyi ki varsın, iyi ki bizimlesin."

- Göksel (Karlı Kayın Ormanında):

"Beni hep aşk şarkılarıyla bildiniz ama bugünlerde memleketi hissetmemek mümkün değil."

- Derya Köroğlu/Yeni Türkü (Gözlerin):

"Sanırım bu akşam Zülfü Livaneli’ye en yakın kuşaktan ben varım. Hatta benim saçlarım daha beyaz olabilir. Üniversite yıllarımda umut ışığı olarak gelmişti. Üniversite koridorlarında, kantinlerinde onu dinliyorduk. Malum hep karanlık dönemlerden geçe geçe geldik. Umut ışıkları o kadar önemliydi ki bizim için. Biz hâlâ onun ışığında yürüyoruz."

- Funda Arar (Zor Yıllar ve Sevdalı Başım):

"İyi ki Zülfü Livaneli şarkılarına yetişen bir nesiliz. Onun şarkıları gönlümüzde taht kurdu ve nice nesillerin kalplerine dokunmaya devam edecek."

- Sıla (Belalım):

"Bu kadar kıymetli bir akşamda sizlerle beraber olmak ve çocukluk kahramanlarımdan birinin şarkısını sizlerle paylaşıyor olmak o kadar özel ki... Hepinize çok teşekkür ediyorum."

- Kenan Doğulu (Özgürlük):

"İlk şarkımı yazdığım günden beri en büyük ilham kaynaklarımdan Zülfü Abi, iyi ki varsın. Daha özgür olabildiğimiz yarınlara..."

- Sezen Aksu (Günlerimiz):

"Canım arkadaşım. Hem dostun olarak buradayım hem de bu ülkenin herhangi bir insanı olarak... Sana şükranlarımı, minnetimi sunmak için buradayım. Bütün acılarımızı söylemişsin."

Doslarımı İzlerken Öldüm de Cennetteyim Diye Düşündüm

Konserin finalinde ise Zülfü Livaneli sahnedeydi. "Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor" ve "Güneş Topla Benim İçin" şarkılarını seslendiren Livaneli, konuşmasında şunları söyledi: "Bu akşam dostlar gecesi oldu. Sahnedeki yorumcu dostlarımı izlerken öldüm de cennetteyim diye düşündüm. Çok duygulandım.

ÇABA Derneği’ne, özellikle Özlem Zehebi ve Özlem Cankurtaran’a çok teşekkür ederim. Bu dernek için olmaz diye bir şey yok inanın, onları tanımanız lazım​. Ben Ülker’e (Livaneli) diyorum ki benim başıma bir şey gelirse ÇABA grubuna haber ver, ipten adam alırlar.​"

İş, Sanat ve Spor Dünyası Akın Etti

Gelirinin tamamının ÇABA Derneği’ne bağışlandığı konsere ilgi büyük oldu. Salonu dolduran binlerce kişi arasında Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve eşi Sema Doğan, Vuslat Doğan Sabancı ve eşi Ali Sabancı, Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Aziz Yıldırım, Hüsnü Özyeğin, Önder Fırat, Deniz Çakır, Menderes Samancılar, Volkan-Zeynep Demirel, Metin-Aslı Şen ve Murat Aksu da vardı.

Vuslat Doğan Sabancı - Aydın-Sema Doğan - Ali Sabancı

Menderes Samancılar - Mustafa Taviloğlu - Ertuğrul Özkök

Defne Özer - Mithat Can Özer

Zeynep-Volkan Demirel

Yaşar, konsere eşi Merve Oğuz’la birlikte geldi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN