HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 31 Ekim 2017

Yelkenliler Cumhuriyet Kupası İçin Yarıştı

Magazinizmir
Kuşadası Yat Kulubü (KAYK) tarafından düzenlenen Cumhuriyet Kupası Yelkenli Yat Yarışı, 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde Kuşadası Körfezi’nde gerçekleştirildi.

Açılışının 40. yılını kutlayan Türkiye’nin ilk marina yatırımlarından Setur Kuşadası Marina, Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Yat Kulübü (KAYK) işbirliğinde düzenlenen Kuşadası Yelkenli Yat Yarışları'nın 5.si bu yıl "Cumhuriyet Kupası Yelkenli Yat Yarışı" adıyla 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde yapıldı. 2013 yılından bu yana aralıksız düzenlenen ve her yıl bölgedeki deniz ve yelken tutkunlarını Kuşadası'nda buluşturan yarış, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından onaylı koy içi şamandıra yarışları şeklinde yapılıyor. Setur Kuşadası Marina, KAYK Cumhuriyet Kupası Yarışı’na katılacak yelkenlileri, yarışın bir hafta öncesi ve bir hafta sonrası olmak üzere iki hafta süresince ücretsiz ağırladı.

Amaç Denizi ve Yelken Sporunu Sevdirmek

Öncelikli amaçlarının denizciliği ve yelken sporunu sevdirmek, daha geniş kitlelere yaymak olduğunu belirten Kuşadası Yat Kulübü Başkanı Gökhan Aydın, "Son yıllarda hızla çoğalan amatör denizcilere ve yatçılara Kuşadası'nı tanıtmak, ilçemizde ve marinamızda onları daha sık ağırlamak istiyoruz ve onları Kuşadası'na davet ediyoruz. Bu yıl Setur Kuşadası Marina’nın ev sahipliğinde 5. sini düzenlediğimiz Yelkenli Yat Yarışımızın ana sponsorları olan Kuşadası Belediyesi ve Setur Kuşadası Marina’ya ve diğer sponsorlarımıza yelken sporuna verdikleri destekler için çok teşekkür ederiz" dedi.

200 Yelkenci 31 Tekne İle Yarıştı

31 teknenin ve yaklaşık 200 yelkencinin kayıt yaptırdığı keyifli yarışta yelken takımları kendi gruplarında şampiyon olabilmek için mücadele ettiler. Bir yandan da Cumhuriyet Bayramını denizde yarışarak kutlamanın coşkusunu yaşadılar. Yarışa katılan yatçılar, yarış öncesi 27 Ekim Cuma akşamı Setur Marina’da tüm yarış ekipleriyle birlikte "Hoş Geldiniz" partisinde bir araya geldiler. 29 Ekim sabahı ise Türk Bayrakları ile süslenmiş tekneleri ile tüm yarış takımları Atatürk Anıtı önünde denizde toplanarak Kaymakamlık tarafından düzenlenen törene eşlik ettiler. Hep birlikte İstiklal Marşını okuduktan sonra Kuşadası sahili boyunca yelkenleri ile geçit yaptılar.

Özer Kayalı: Yelken Sporuna Destek Olmaya Devam Edeceğiz

28-29 Ekim tarihlerinde, iki gün süresince ortalama 15 knot rüzgar altında gerçekleştirilen toplam 3 yarışta, IRC-1’de ARKAS Sailing Team Lemon, IRC-2’de GYGNUS, IRC-3’de Good Day Sunshine, DESTEK-1’de Final, DESTEK-2’de KAYK Orsa ve DESTEK-3’de de Fayton tekneleri birinci oldu. Dereceye giren ekiplerin madalya ve kupa töreni 29 Ekim Pazar akşamı yapıldı. Törende kazanan ekiplere kupa ve madalyaları Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Liman Başkanı Yaşar Karabacak, Sahil Güvenlik Komutanı Yzb. Muhittin Güneş Onay, KAYK Başkanı Gökhan Aydın , EAYK Başkanı Akif Sezer, URİYAT Başkanı Ümit Karapança ve Setur Marina Müdürü Çağlar Altuntaş tarafından verildi. Tören sırasında söz alan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, “Kuşadası’ndan milli bir sporcu yetiştirebilmek için yelken sporuna destek olmaya devam edeceklerini" belirtti.

Yarışta ev sahibi olan ve 2010 yılında kurulan Kuşadası Yat Kulübü, kendi eğitmenleri ve kulüp tekneleriyle her yıl yaklaşık 70 kişiye temel yelken ve amatör denizcilik eğitimi vererek her kursiyeri kendi teknesini idare edebilir bir denizci düzeyine getirmeyi hedefliyor. Ayrıca üyeleri içinden yetiştirdiği Türkiye Yelken Federasyonu lisansına sahip 40 kişilik yelken sporcusu kadrosu ile bölgedeki birçok önemli yat yarışında Kuşadası'nı başarıyla temsil ediyor.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN