HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 18 Ocak 2019

Wyndham Grand İzmir Özdilek'te Suşi Yapım Kursu

Magazinizmir
Japon Kültürünün en önemli simgelerinden biri olan bu lezzetlerin yapım sırları Aşçıbaşı Muzaffer Yalçın tarafından verilecek eğitimde öğrenebilir, arkadaşlarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Suşi nedir, nasıl yapılır? Sorularına usta şeften yanıtlar alarak öğreneceğiniz bu etkinlikte sizleri neler bekliyor?
Suşi’nin tarihçesi ile ilgili bilgilerin yanı sıra eğitimde California Temaki gibi suşi çeşitlerinin yapımına dair tüm püf noktaları ve incelikler aktarılacak.


Suşi Yapım Kursu

19-26 Ocak ve 2-9 Şubat 2019
Japon Kültürünün en önemli simgelerinden biri olan bu lezzetlerin yapım sırlarını öğrenebilir, arkadaşlarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz.
Executive Chef Muzaffer Yalçın ve ekibi 20. katta Ozone Night Club da hoş geldiniz kokteyli ile kursiyerleri karşılıyor.
‘’Suşi nedir, nasıl yapılır? Sorularına Executive Chef Muzaffer Yalçın yanıtlıyor, değerli bilgilerini aktarıyor. Sushinin tarihçesi ile ilgili detayların yanı sıra eğitimde California roll, temaki gibi suşi çeşitlerinin yapımına dair tüm püf noktaları ve incelikler katılımcılara anlatılıyor.
Kendi suşilerini ustaların desteği ile yapan katılımcılar ders sonrasında da yine kendi yaptıkları suşileri taze taze yemenin keyfini Careme Restaurant’ ın muhteşem manzarasında çıkarıyor.

Program

-Ozone Night Club hoş geldiniz kokteyli ikramı
-Suşi hakkında genel bilgilendirme
-Careme Restauant mutfağında suşi yapımı
-Careme Restaurant’da suşi tadımı
-Katılım sertifikası takdimi

Rezervasyon ve detaylı bilgi: 0232 292 13 36

Suşi Yapım Kursu + 2 Yerli İçki Kişi Başı 99 TL

Kursun katılım sayısı 20 kişiyle sınırlıdır.

Suşi Hakkında Kısa Bilgiler

Suşi; haşlanmış ve soğutulmuş pirincin içersine çiğ balık dilimleri veya deniz mahsulleri eklendikten sonra Japonya' ya özgü bir kurutulmuş yosun yaprağına sarılarak hazırlanan Japon spesiyalitesidir.
Suşi' de kullanılan pirinç, özel bir sirke, şeker ve tuz karışımında bekletiliyor. Pirincin bu şekilde hazırlanmasına "SUMESHI" adı veriliyor ve SUSHI kelimesi de bu kelimeden türetilmiş.
Suşi ' nin geçmişi 1.000 yıllık bir tarihe ve kültürel birikime dayanıyor.
Suşi günümüz Japoncasında "ekşi, ekşimsi, sirke tadında" anlamına gelmektedir.
Suşi ' nin sunumundaki estetik ve uyum en az Suşi ' nin lezzeti kadar önem taşıyor.

Suşi servisinde Japonya' da yetişen bir cins bayır turpundan hazırlanan yeşil renkli ve macun kıvamındaki çok acı hardal VVASABİ ve soya sosu SHOYO da mutlaka bulunmalıdır.
Ayrıca pembe renkli bir tür tatlımsı zencefil kökü turşusunun ince dilimler halinde kesilmiş hali olan GARİ de Suşi ile beraber sunulur. Gari dilimleri, farklı Suşi türleri denenirken, bir öncekinin ağızda kalan lezzetini etkisizleştirmek için aralarda yenir.
Suşi ' nin yanında her zaman soya sosu da servis yapılır. Soya sosuna Suşi 'nin pirinçli kısmı değil, balık ya da deniz mahsûlü olan malzemesinin batırılması gerekir. Yoksa pirinç sosu emer ve Suşi ' nin tadını bozar.
Suşi yapımında kullanılan malzemeler mevsimden mevsime farklılık gösterir.
Sebze çeşitleri ve yumurta ile hazırlanan Suşi çeşitleri de bulunmaktadır.
İçersine dana veya tavuk eti koyularak hazırlanan Suşi çeşitleri de bulunmaktaysa da, bunlar geleneksel Suşi çeşitlerinden sayılmazlar.
Suşi ' nin sarıldığı yosun yaprağının (Nori) koyu renkli hatta siyah olanları makbuldür ve kurumadan servis yapılması gerekir. Nori genellikle 20 X 20 cm boyutlarındadır.
Suşi tahta bir tepsi üzerine özenle yerleştirilir ve servis yapılır.
Suşi elle ya da Japon yemek çubukları ile yenilebilir. Çatal bıçakla kesinlikle yenilmemelidir.
Suşi ' nin yanında Japon birası, yeşil çay ya da ılık içilen bir tür pirinç şarabı olan Sake tavsiye edilir.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN