HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 22 Mart 2018

Vedat Kacar, 800 Yıllık Geçmişi "Zamansız İzler"e Yansıttı

Magazinizmir
Türkerler Holding-MahallBomonti İzmir Projesi içerisinde yer alan MahallBomonti Sanat, bu kez de seramik sanatının önemli temsilcilerinden ve aynı zamanda DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Öğretim Üyesi Doç. Vedat Kacar’ın "Zamansız İzler" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Serginin açılış kokteyline DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ve Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin başta olmak üzere DEÜ akademisyenleri, sanatçının öğrencileri ve seramik sanatına ilgi duyanlar katıldı. Vedat Kacar’ın2 yıllık hazırlık aşamasından sonra hayata geçirdiği 54 parçalık çalışmaların büyük çoğunluğu ilk kez beğeniye sunuldu. 30 yıldır seramik sanatının içinde olan ve bugüne kadar hem yurtiçinde hem de yurtdışında pek çok sergiler açan Kacar, son sergisinde 800 yıllık bir geçmişin izlerini bugünün estetiğiyle birleştirip sunduğunu, ortaya çıkan çalışmaların günümüze ait olduğunu ve bu nedenle de sergiye "Zamansız İzler" adını verdiğini söyledi.


Seramik sanatının 800 yıllık derin bir geçmişi olduğunu ifade eden Vedat Kacar, "Bu zengin kültür, yeniden üretimlerle değil çağdaş tasarım ilkeleri doğrultusunda, yeni ürünlerle yaşatılmalıdır. Dünyada değişmeyen tek şey kültürel izler. Bu izler olduğu yerde kalarak bir döneme tanıklık etmekte ve o dönemin izlerini,sözlerini, duygularını yansıtmakta. Bakıldıklarında geçmiş bir dönemin izleri olsalar da bir döneme tanıklık etseler de bu günün estetik tavrı girince, düne ait olan bugüne de ait olabiliyor. Yani zamansızlaşıyor, zamansız izlere dönüşüyor" yorumunu yaptı. Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin ise “MahallBomonti İzmir, bu kentin yaşam kalitesini yükseltmeyi, kültür ve sanat hayatına katkı sağlamayı kendine görev edindi. Daha fazla ilgiyi hak ettiğini düşündüğümüz güzel İzmir’e, yeni bir sanat etkinliğinde özel sergiyle hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.Vedat Kacar’ın eserleri, 15 Mayıs Salı gününe kadar ziyarete açık kalacak.

 

 

 

HABER: Mesut Varlık

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN