HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 13 Ocak 2017

"Ustaların Ustası" Folkart Gallery'de

Magazinizmir
Türkiye'de bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi, FolkartGallery'de açıldı.

Sergide, Eyüboğlu'nun ilk defa sergilenecek eserleri de yer aldı. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir'de böylesi değerli ve ‘ilklerin' bulunduğu bir sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını söyledi.

Sanatın farklı alanlarında eserler üreten ressam, şair ve yazar Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun sergisine "Sevmek Güzel Meslek Reis" ismi verildi. ‘Ustaların Ustası' olarak anılan Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yaşamının farklı dönemlerinden eserlerin sunulduğu sergiye İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun torunu Rahmi Eyüboğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Sergi12 Mart'a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Proje Direktörlüğü'nü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir'in yaptığı serginin, Küratörlüğünü ise Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun öğrencileri İbrahim Örs ve Hanefi Yeter üstlendi. Eyüboğlu'nun hayatından kesitler sunan mektuplar, zarflar, fotoğraflar, özel eşyalar ve objelerin yanı sıra çeşitli sanat dallarında ürettiği eserleri de sergide görülebilecek. 200'e yakın eserin yer aldığı sergide, Eyüboğlu'nun, uğruna "Karadut" şiirini yazdığı MariGerekmezyan'ı resmettiği eserler de yer alıyor.
Ayrıca Ermeni asıllı heykel sanatçısı MariGerekmezyan'ın yaptığı Bedri Rahmi Eyüboğlu büstü ise serginin en dikkat çekici eserlerinden birisi oldu. Sergide bir de 18 dakikalık kısa bir belgesel de izlenebiliyor. Sergi için özel hazırlanan albümde Doğan Hızlan, Hıfzı Topuz, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ara Güler, Aziz Nesin, İlhan Berk, Mehmet Pesen, Turan Erol, Yaşar Kemal, FeridEdgü gibi önemli isimlerin Eyüboğlu'nu anlattıkları yazıları bulunuyor.

Birlik ve Beraberlik Vurgusu

FolkartGallery'nin ev sahipliği yaptığı 7. serginin açılışında bir konuşma yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, sanatsal güzelliklere, en çok ihtiyacımız olan günlerden geçtiğimizi belirterek, şöyle konuştu:

"Bugünlerde, güzel Türkiyemize ve gelecek günlere inancımızı; kardeşliğimizi, birliğimizi, her zamankinden daha çok önde tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Yani bu sergide, eserlerini size sunduğumuz Bedri Rahmi'nin bir şiirinde seslendiği gibi, zaman ‘yüreğimizin kapılarını sonuna kadar açma' zamanıdır. Hep birlikte ve dimdik ayakta olmalıyız. Çünkü son günlerde, üst üste karanlık ve hain saldırılara tanık oluyoruz."

İzmir Adalet Sarayı'na yönelik terör saldırısını anımsatan Sancak, "Örneğin geçtiğimiz hafta, güzel şehrimiz İzmir'de, çok yakınımızda yaşanan elim bir terör saldırısı ile sarsıldık. Bu vesile ile bir kere daha kahraman polisimiz Fethi Sekin'e ve tüm şehitlerimize, Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Bütün yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" diye konuştu.

Ustaların Ustası

"Türkiye'nin En Büyük Sanat Galerisi" olma unvanı ile kapılarını açan FolkartGallery'nin, bugüne kadar hepsi özel projelerden oluşan 6 çok önemli sergiye ev sahipliği yaptığını belirten Mesut Sancak, şöyle devam etti:

"Galerimiz, Picasso'dan Dali'ye, Rodin'den Abidin Dino'ya, Salgado'dan Robert Capa'ya kadar, çok değerli sanatçıların eserlerini sizlerle buluşturdu. Galerimizi bugüne dek 90 binin üzerinde insan ziyaret etti. Şimdi sıra Bedri Rahmi Eyüboğlu'nda. Bugün burada ‘Ustaların Ustası' olarak nitelendirilen Eyüboğlu'nun eserlerine ev sahipliği yapıyoruz. Bedri Rahmi, ressam, şair ve yazar olarak, sanatın farklı dallarında çok değerli eserler üretti. Sergimizde Bedri Rahmi'nin, bu eserlerinin yanı sıra; hayatından kesitler bulacağınız mektuplar, fotoğraflar, özel eşyalar ve objeler de yer alıyor. Eyüboğlu'nun daha önce hiç sergilenmemiş bazı eserlerini, ilk kez İzmir'de sanatseverlerle buluşturuyoruz."
Sergide yer alan eserlerin bir kısmının özel koleksiyonlarda bulunduğuna işaret eden Sancak, "Ülkemizin önemli koleksiyon sahiplerinin, bu sergide bize destek olması, bizler için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağı. Sağolsunlar, bize onur verdiler" şeklinde konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN