Türkiye'den ve Dünya'dan Unutulmaz 'O An' Fotoğrafları

Öyle fotoğraf kareleri vardır ki, söze gerek kalmadan çok şey anlatır. Görenin hafızasından kolay kolay çıkmayan bu karelerin arkasında kocaman öyküler saklıdır.Auschwitz Toplama Kampı’nın duvarları, Nazi Dönemi’nde yaşanan vahşeti öyle güzel özetliyor ki.

Van’da hayatını kaybeden 3 yaşındaki oğlunun cenazesini sırtındaki çuvalda taşıyan baba.

11 Eylül 2001’de ABD’de Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırıda 2996 kişi hayatını kaybetmişti. Binadan düşen bir adam objektiflere böyle takıldı.

1999 Gölcük Depremi, 17 Ağustos tarihini acı bir şekilde hafızalarımıza kazıdı. Yakın tarihin en büyük felaketlerinden biri olan depremde 17.480 kişi hayatını kaybetti, 23.781 kişi yaralandı.

Bir çocuk, alkolik babasını yerden kaldırmaya çalışırken.

13 Mayıs 2014'te Manisa ili Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madenci hayatını kaybetti. İşçilerden geriye kömür karası bir utanç kaldı.

"Flower Power" 1960’ların sonunda Vietnam savaşına karşı olanların başlattığı pasif direnişin adıdır. 1967’de çekilen bu fotoğraf ise bir anlamda dönemin simgesi haline gelmiş ve çekildiği yıl Pulitzer Ödülü kazanmıştır. Daha sonra bu direnişçiler Çiçek Çocuklar olarak anılmaya başlanacak ve bir döneme damga vuracaklardır.

Herşey Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası inşa edileceği öğrenilince başladı. Önceleri ağaçları korumak için ufak çaplı bir direniş olarak başlayan eylem, polisin orantısız güç kullanmasıyla ve direnişin tüm Türkiye’ye yayılmasıyla beraber Türk yakın tarihinin en büyük sivil direniş hareketi olarak tarihe geçti. Kırmızılı Kadın, polisin sivillere uyguladığı şiddetin adeta sembolü oldu, sadece Türkiye’de değil bütün dünyada geniş yankı uyandırdı.

Katolik bir kadın ve Protestan kocasının mezarları.

Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?
Ermenek Maden Kazası’ndan hafızalarda kalan en acı sözler bunlar olsa gerek… Soma faciasından çok değil, birkaç ay sonra Karaman Ermenek’te 18 işçi su baskını sebebiyle yer altında mahsur kaldı. Günlerce arama kurtarma çalışmaları yapılmasına rağmen işçilerin tamamının cansız bedenlerine ulaşılabildi.
 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Türkiye fotoğrafları izmir, dünya fotoğrafları izmir, maden işçisi izmir, gölcük depremi izmir, van fotoğrafı izmir, izmir türkiye fotoğrafları, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti