HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 23 Ekim 2018

Türkiye'de Bir İlk Yine İzmirli Bir Sanatçı Serap Yenici'den

Magazinizmir
Atatürk'ün, Fikriye hanıma ithaf ettiği, duygusal sözler içeren ve bir iç dökme şeklindeki şiiri ile Fikriye Hanım'ın Atamıza yazdığı şiir, besteci ve yorumcu Serap Yenici tarafından bestelendi ve seslendirildi.

Albüm içeriğinde, Atatürk 'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'in ve Cemil Bozok'un manevi oğlu Eriş Ülger'in "Fikriye" kitabından alıntılar yer alıyor.Ayrıca, kişisel yazılarının desteğiyle bu hazin sonla biten, duygusal, bazen platonik, bazen de karşılık bulan aşkınsahibi Fikriye Hanım'ın, Atatürk için nasıl önemli bir yeri olduğunu kanıtlayan bir gerçek ışığı olarak düşünülebilir. Yıllardır güncel nostalji pek çok dilde eseri seslendiren Yenici için Klasik Türk Sanat Müziği alanındaki ilk çalışması denilebilir.

Serap yenici 2010 yılında İzmir'i yine gururlandırmış,Türkiye'ye yurt dışı festivallerde 1.cilik ve 3 .lük kazandırmıştı. Profesyonel televizyon ve radyo sunucusu hem de profesyonel sahne sanatçısı olan Serap Yenici genelde klasik batı müziği ve Jazz Latin 6 dilde yabancı eserler, Türkçe nostalji ve kendi yorumuyla türkü veTürk sanat müziği gibi geniş bir repertuarla sahnelerde ve sadece kurumsal çalışmalar yapıyor.
Müzikoloji eğitimi alan, ama yorumculuğu tercih eden sanatçı farklı müzik tarzlarında çalışmalar sunarak araştırmacı yönüyle de öne çıkıyor.

Albüm'de Fikriye Hanım ve Atatürk'e Ait Şiirler Öz Türkçe Olarak Şiir Şşeklinde Yorumlandı

Atatürk'ün Fikriyem şiirini yine profesyonel radyo sunucusu, şair ve Üstat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz seslendirdi. Fikriye hanımın Gözümün nuru şiirini ise yine Serap Yenici yorumladı.İki şiir iki şarkı ama tam bir belgesel içerikte olan albüm müzik marketlerde bir arşiv olarak saklanmak üzere yüksek kalitede müzikseverleri bekliyor.Yenici ayrıca albümdeki eserleri Ata proje ismiyle sahnelere taşıdı ve barkovizyon eşliğinde bu hazin aşkı ilk oluşumundan yaşananlarıyla birlikte son anına dek eşlik eden müzikleri de seslendirereķ pek çok belediye ve dernekler için konserler verdi ve vermeye devam ediyor.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN