HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 23 Aralık 2017

'Suskun Bakışın Aykırı Çığlığı'

Magazinizmir
Gündelik hayattaki sıradan nesneleri, gerçek üstü estetik anlayışla kurgulayıp fotoğraflayan, usta İspanyol sanatçı Chema Madoz’un eserleri, ilk kez Türkiye’de ve İzmir Folkart Gallery’de sergileniyor.

'Suskun Bakışın Aykırı Çığlığı' adlı sergi, 22 Aralık’ta sanat severlerin beğenisine açıldı.

Görsel Şölen

Fotoğraf sanatında dünyanın en büyükleri arasında gösterilen, ‘nesnelerin gizli şiirini fotoğraf sanatına yansıtan usta’ olarak kabul edilen İspanyol Chema Madoz’un fotoğraf sergisi, 22 Aralık 2017 – 25 Şubat 2018 tarihleri arasında,FolkartGallery’de yer alacak. Fotoğraf alanında var olan nesnelerin gerçekliğini, kendisine özgü alternatif bir bakış açısıyla yorumlayan İspanyol fotoğraf sanatçısı ChemaMadoz; özellikle siyah beyaz fotoğraflarında, gündelik objeleri kendi bağlamlarından kopararak;şiirsel metaforlar, yeni görsel şölenler üretmesiyle tanınıyor. Madoz, çalışmalarında gündelik yaşamda sıklıkla gördüğümüz, ama bazen farkedemediğimiz çeşitli objeler üzerine, sanatseverleri düşünmeye zorluyor.

Fotoğraf Şairi

'Nesnelerin fotoğraf şairi' olarak anılan Chema Madoz, gündelik hayatın sıradanlığındaki sıra dışılığı, şiirsel bir estetikle ortaya koyan, günümüzün en önemli fotoğrafçısı kabul ediliyor.
Chema Madoz reklam alanında da kullanılan fotoğraflarıyla, özellikle 1990’lı yıllardan itibaren kendine has bir metedoloji çerçevesinde, gündelik hayatın içerisindeki objeleri gerçek üstü imgeler yaratmak amacıyla kullandı. FolkartGallery’de açılacak olan "Suskun Bakışın Aykırı Çığlığı" adlı sergide, sanatçının 80 eseri ve aynı zamanda bu eserlerin yaratım sürecine esin kaynağı olmuş özel objeler de sergilenecek.Madoz sergisi Türkiye’ye ilk kez geliyor.

Folkart Gallery’ninbir önceki 'Dizelerin Renkleri' adlı sergisini 36 bin 200 kişi gezmişti. Sanatı geniş sanatsever kitlesiyle buluşturma misyonunu benimseyen FolkartGallery, ChemaMadoz’un sergisiyle 11. önemli sanatsal etkinliğe imza atmış olacak. Madoz’un sergisinin yoğun ilgi görmesi bekleniyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN