HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 2 Temmuz 2019

Şirketler, ortaokulda yetenek avına çıktı

Magazinizmir
KalDer İzmir şubesinin düzenlediği Mükemmelliği Arayış Sempozyumu kapsamındaki “Çok Ararsın Beni” başlıklı panelde iş dünyasının yaşadığı kalifiye eleman açığının giderilmesi için ortaokuldan itibaren öğrencilerin yönlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

 Panelin oturum Başkanlığını Gazeteci ve Yazar Bora Erdin yaparken, panelistler PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, Hugo Boss İnsan Kaynakları Müdürü Ebru Süngü ve Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Eylem Özgür oldu.


Meslek lisesi mezunlarının iş dünyası tarafından isteniler nitelikten oldukça uzak olduğunu söyleyen İnsan Kaynakları Yöneticisi Ebru Süngü, ortaokuldan itibaren öğrencilerin yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.


Süngü, “Bunun için milli eğitim müdürleri ve ortaokulların yöneticileriyle iletişime geçip, ortaokullardaki yetenekli öğrencileri keşfediyor, aileleriyle görüşerek eğitimleri konusunda yönlendiriyoruz” dedi.


GELECEĞİN PERSONELİNİ SEÇİYORLAR

Panelde konuşan Hugo Boss İnsan Kaynakları Müdürü Ebru Süngü, günümüzde hala kas gücüne dayalı sanayinin ağırlıkta olduğunu fakat gelecekte bunun yerine beceri, yetenek, el melekesi, yaratıcılık gibi değerlerin öne çıkacağını açıkladı. Bu yeteneğe sahip öğrencilerin keşfedilmesi için çalışmalar başlattıklarını aktaran Süngü, “Orta okuldan itibaren yetenekli, hevesli çocuklarımızı keşfedip onları işletmelerimize kazandırmaya çalışıyoruz. Velileri toplayıp “Çocuklarınızı istediği mesleği yapması için serbest bırakın. Eğer istiyorsanız biz size desteğe hazırız. Başka hiç bir yerde iş bulamazlarsa bile biz işe alırız” diyoruz. Ama bu çabamızı arttırabilmek için il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin, okul yönetimlerinin de desteğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.


“ŞİRKETLER SAVAŞ VERECEK”

Önceki yıllarda çalışanların şirketlerden "İyi bir maaş, sürekli bir iş” beklediğini kaydeden Süngü, yeni kuşağın özel hayata ve iş atmosferindeki ortama öncelik verdiğini kaydetti. Önceki yıllarda adı hiç duyulmamış mesleklerin günümüzde hızla ortaya çıktığını anlatan Süngü, “Bizler de onları her yerde arar olduk. Önümüzdeki süreçte bu meslekler için şirketler savaş verecek” diye konuştu.


“ŞİRKETLERİN SİZİ GELİŞTİRMESİNİ BEKLEMEYİN”

İş dünyasında çalışanlar ile işverenler arasındaki ilişkilere değinen PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, yeni dönemde herkesin öğrenmeye hazır olması gerektiğinin altını çizdi. Şirket CEO'larının yüzde 80'inin gelecekte işe yetkin personel bulamamaktan korktuğunu anlatan Öztınaz, “Çalışanların eksik oldukları alanlarını geliştirmeye çalışmak şirketleri geriletir. Bireyler bu öğrenme süreçlerini kendileri gerçekleştirmeli. Sorgulayıcı düşünme, yaratıcı düşünme, öğrenmeyi öğrenme gibi konular 2030'da iş arayanlar için en önemli konular olacak” ifadelerini kullandı.


“GİZLİ YETENEĞE YATIRIM YAPALIM”

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Eylem Özgür de, şirketler ve ailelerin merak duygusunu körüklemek zorunda olduğunu da vurguladı. Özgür, “Onun ardından 'etkin öğrenme' ve 'öğrendiğini yorumlama' en sonunda da 'adapte olabilmeyi' öğrenmeliler. Herkesin içinde gizli bir yetenek vardır. Bizlerin de o gizli yeteneğe yatırım yapmamız şart. Herkesin aynı şeyi yapmasından ziyade farklılıklarını ortaya koymalarını sağlamalıyız” diye konuştu.

 

KALDER İzmir Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Alev (sağdan 2.), Bora Erdin, Ebru Süngü, Berna Öztınaz ve Dr. Eylem Özgür'e (en sağda) teşekkür plaketi verdi

Soldan_ Bora Erdin, Ebru Süngü, Berna Öztınaz ve Dr. Eylem Özgür

FACEBOOK İLE BAĞLAN